Szwajcaria: Muzułmańscy uczniowie nie muszą już podawać rąk nauczycielkom

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Oburzenie Szwajcarów wywołał skandaliczny wyrok, na mocy którego muzułmańscy uczniowie w szkole w północnej Szwajcarii nie będą musieli podawać rąk na powitanie nauczycielkom.

Szkoła w kantonie Bazylei, w miejscowości Therwil, zgodziła się na prośbę dwójki muzułmańskich uczniów, by nie musieli oni podawać ręki nauczycielkom, ponieważ jest to sprzeczne z ich wyznaniem. Z decyzją nie zgadza się lokalna rada, ale nie będzie w tej sprawie interweniować.

Minister sprawiedliwości Simonetta Sommaruga w publicznej telewizji stwierdziła, że „podanie dłoni na przywitanie jest częścią naszej kultury”. Przewodniczący parlamentarnej komisji nauki, edukacji i kultury, Felix Mueri nazywa to przywitanie „gestem szacunku i dobrych manier”. Szef Konferencji Ministrów Edukacji w Kantonach nalega, że „nie wolno nam tolerować, by kobiety w służbie cywilnej były traktowane inaczej niż mężczyźni”.

Tymczasem szefowa edukacji kantonu bazylejskiego Monica Schwind uważa to rozwiązanie za pragmatyczne. Tymczasem same ugrupowania muzułmanów w Szwajcarii różnią się na ten temat. Jedne jak Islamska Centralna Rada w Szwajcarii są przeciw podawaniu ręki, a inne jak Federacja Islamskich Organizacji w Szwajcarii twierdzą, że nie powinno to być problemem i podawanie ręki obcej płci jest „teologicznie dozwolone”.(j)

źródło: AFP

Chętnie nas czytasz?

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook