Szwecja: Zieloni chcą homoseksualnych ślubów w meczecie

Minister ds równości płci Åsa Lindhagen (zdj. wikipedia)

Księża, pastorzy, imamowie i rabini mogą zostać zmuszeni do udzielania ślubów parom tej samej płci; tego chce Partia Zielonych, jak pisze zastępca sekretarza generalnego Ewangelicznej Federacji w Szwecji (SEA) Jacob Rudenstrand.

Minister do spraw równości płci Åsa Lindhagen z Partii Zielonych, w ramach tygodnia LGBT oświadczyła, że chce sprawić, by odmawianie ślubów tym samym płciom przez społeczności religijne było nielegalne. Zostało to wzmocnione następnego dnia przez rzecznika partii Pera Boulunda i europosłankę Alice Bah Kuhnke w trakcie debaty dla gazety „Aftonbladet”.

Ciekawe jest to jednocześnie, że związki wyznaniowe nie mają obowiązku udzielania ślubów nawet w przypadku małżeństw heteroseksualnych. Duchowny może odmówić każdorazowo ślubu na podstawie własnej oceny, jeżeli jego zdaniem sakrament małżeństwa nie jest traktowany poważnie albo istnieje podejrzenie, że przyszły mąż stosuje przemoc wobec kobiety.

Co więcej, nawet Europejski Trybunał Sprawiedliwości uważa, że każda religia może samodzielnie decydować, czy chce udzielać ślubów partnerom tej samej płci. Potwierdzają to także sprawy rozpatrywane w tym sądzie.

Zdaniem Zielonych sprawa jest o tyle istotna, że małżeństwa uznawane przez duchownych są uznawane przez państwo, więc niejako duchowni reprezentują państwo, a to nie może być dyskryminujące. Przeciwnicy odpowiadają, że ci sami Zieloni głosowali za ustawą, która przewiduje, żeby małżeństwo w ramach religii nie było obowiązkowe i można było brać śluby cywilne.

Krytycy tego pomysłu uważają, że to jest nastawianie mniejszości przeciwko sobie, prowadzące do konfliktów pomiędzy mniejszościami seksualnymi a religijnymi.

W 2015 roku Szwedzcy Demokraci planowali paradę homoseksualistów przez sztokholmskie dzielnice zamieszkałe głównie przez muzułmanów. Polityczne elity traktowały to wtedy jako prowokację w stylu marszu oranżystów, irlandzkich protestantów, przez dzielnice katolickie.

W islamie, zgodnie z prawem szariatu interpretowanym przez wszystkie tradycyjne szkoły sunnizmu poza hanaficką, seks osób tej samej płci jest uznawany za przestępstwo, które zostało tak określone przez Boga i należy wymierzyć za nie karę. W zależności od czynu i szkoły interpretacji, sprawca może być karany chłostą lub karą śmierci. Syn muftiego Ligi Muzułmańskiej w RP informował swoich czytelników, że tylko obnoszenie się z homoseksualizmem jest karalne. (j)

Źródło: Dagens Samhälle

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Andaluzja: dżihadysta zaatakował w kościele. Co wiemy?

Indie: młodzi muzułmanie zagrożeni radykalizacją

Wielka Brytania: koniec taryfy ulgowej dla radykalnych imamów