Szkoły średnie w Dublinie nie przyjmują muzułmanów

St. Benildus College
| 10 komentarzy|
image_pdfimage_print

Dzieci, które ukończyły muzułmańską podstawówkę w Dublinie mają coraz większe problemy z dostaniem się do liceum, pisze „Irish Times”.

Dzieci te urodziły się w Irlandii i są jej obywatelami. Poinformował o tym przedstawiciel Islamskiego Centrum Kulturalnego, Ali Selim. Powiedział on, że otrzymał “ogromną liczbę skarg” od muzułmańskich rodziców z południowego Dublina “w kwestii pewnej liczby szkół, które przyjmują jedynie dzieci katolickie”. Muzułmanie zamierzają zwrócić się z tym problemem do arcybiskupa Dublina Diaruida Martina. “Uważam, że to nie jest w porządku. Wszyscy płacimy podatki i nie powinno podejmować się takich decyzji na podstawie wyznania czy rasy. To problem nie tylko muzułmanów, lecz wszystkich niekatolików”, powiedział Selim. Wskazał szczególnie na dwa chłopięce licea i pytał, ilu niekatolickich chłopców uczęszcza do tych szkół.

Sprawą zajmuje się też Ministerstwo Oświaty, do którego wpłynęły skargi muzułmańskich rodziców na odrzucenie ich dzieci na egzaminach wstępnych. Selim nalega, by powstała “jasna polityka przeciwdziałająca wykluczeniu z powodów religijnych”. Jego zdaniem w przypadku dublińskich muzułmanów sprawa z roku na rok się pogarsza. “W przeszłości szkoły te przyjmowały niekatolików. Dopiero w ostatnich latach zaczęto się domagać, żeby dzieci były wyznania rzymsko-katolickiego”. (…) „Arcybiskup Martin powiedział nam, że jeśli mamy jakiś problem, to powinniśmy się do niego zwrócić. Jeśli sprawa stanie się jeszcze poważniejsza, to tak też zrobimy”. Muzułmanie rozumieją, że jego władza jest w tej kwestii ograniczona, jednak “tak czy inaczej jest przecież przywódcą duchowym”.

Tymczasem inny muzułmański rodzic, Selim Ouafi, nie tylko ma problem z wysłaniem swoich synów do liceów dla chłopców, ale usłyszał też w żeńskim liceum, że dla jego córki, która chce zacząć naukę w 2017 roku, sprawy też “nie wyglądają najlepiej”. Przeniósł swoje dzieci z muzułmańskiej szkoły podstawowej do katolickiej w nadziei, że dzięki temu łatwiej będzie im się dostać do dobrego liceum.(p)

Tłum GeKo

http://www.irishtimes.com/newspaper/ireland/2011/0928/1224304858170.html

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze