Somalia: Islamiści w zgodzie z szariatem odrąbali kończyny

Bojownik islamistów somalijskich na miejscu wykonania egzekucji (fot. Reuters)
| 9 komentarzy|
image_pdfimage_print

Zgodnie z wyrokiem islamskiego sądu czterem mężczyznom podejrzanym o kradzież obcięto dłoń i stopę. Ludność Somalii jest wzburzona okrucieństwem bojówkarzy al-Shabab.

Bojownik islamistów somalijskich na miejscu wykonania egzekucji (fot. Reuters)
Bojownik islamistów somalijskich na miejscu wykonania egzekucji (fot. Reuters)

Wyrok szariackiego sądu zapadł 22 czerwca. Władze północno-zachodniej części Mogadiszu wespół z lokalnymi imamami ogłosiły, że czterem mężczyznom w wieku od 18 do 25 lat publicznie obetną rękę i stopę. To kara za kradzież, jakiej mieli się dopuścić  Aden Mohamud, Ismail Khalif , Jeylani Mohamed oraz Abdulkadir Adow. 25 czerwca na oczach tłumu mężczyźni zostali brutalnie okaleczeni. Każdemu z nich odrąbano maczetą prawą dłoń i lewą stopę. Mężczyźni krzyczeli i prosili o pomoc – relacjonuje naoczny świadek zdarzenia. Odcinanie kończyn trwało około godziny.

Oburza nie tylko barbarzyńska kara. Wątpliwości budzi także sam proces. Mężczyźni nie mieli prawnika. Odmówiono im także prawa do odwołania się od wyroku. Na rozprawie przedstawiono wątpliwej wagi dowody rzeczowe – pistolety i telefony komórkowe, które zdaniem oskarżycieli ukradli mężczyźni.

Rzecznik islamskich bojówek Al-Shabab – Ali Mohamud Rage poinformował, że obcięcie kończyn czeka wszystkich złodziei. Jeśli zostaną złapani na gorącym uczynku, będą im grozić amputacj”.

Złodziejowi i złodziejce obcinajcie ręce w zapłatę za to, co oni popełnili. To jest przykładna kara od Boga. Bóg jest potężny, mądry!

Koran 5:38

Mieszkańcy Somali są zszokowani. Większość z nich wyznaje umiarkowany islam w przeciwieństwie do bojówkarzy Al-Shabab, którzy reprezentują jego skrajną wersję. Somalijscy ekstremiści oskarżani są o powiązania z Al-Kaidą.

Stowarzyszenie Amnesty International potępiło wykonanie wyroku. Te kary zakrawają na tortury – ocenia vice-dyrektor Amnesty International w Afryce Tawanda Hondora.

RK na podst. BBC

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze