Wiadomość

Somalia: zamachy i egzekucje

Zabity somalijski dziennikarz Jamal Farah Adan. Źródło: facebook.

Co najmniej 25 osób zginęło w zamachu samobójczym w stolicy Somalii Mogadiszu. Ofiarami byli goście restauracji. Wiele osób walczy o życie. Somalijski policjant mówił o ponad trzydziestu rannych.

„Trudno sobie wyobrazić, jak potężna była eksplozja” – powiedział Deutsche Presse-Agentur oficer policji Ali Hassan. Liczba ofiar śmiertelnych stale rośnie. Kolejne ciała wydobywane są z gruzów.

Miejsce ataku nie było przypadkowe; jest ono odwiedzane przez pracowników administracji rządowej, funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa i bogatą ludność Mogadiszu. Popularna restauracja już wcześniej była celem ataków.

Sunnickie ugrupowanie terrorystyczne Al-Shabaab za pośrednictwem własnej rozgłośni – Radia Andalus – przyznało się do ataku. Zaledwie kilka godzin wcześniej podejrzani bojówkarze tego ugrupowania zaatakowali więzienie w portowym mieście Bosaso w półautonomicznej prowincji Puntland, zabijając co najmniej ośmiu strażników. Jak podała policja, kilku więźniów uciekło, w tym podejrzani o terroryzm. Islamscy terroryści utrzymują, że udało im się uwolnić 400 osadzonych.

Oprócz ataków na skalę masową Al-Sabaab dokonuje egzekucji swoich politycznych przeciwników. Ostatnio ich ofiarą padł popularny dziennikarz Jamal Farah Adan. Mężczyzna został zastrzelony przed sklepem. Prezydent autonomicznego regionu Puntland, Said Abdullahi Deni, potępił zabójstwo i nakazał policji pilne znalezienie sprawców zamachu.

Jamal pracował jako dziennikarz od lat 90. Był redaktorem i reporterem w kilku rozgłośniach radiowych. Ostatnio własne teksty publikował głównie w mediach społecznościowych. Swoją pracą dziennikarską narażał się wielu osobom. Krytycznie odnosił się do prezydenta Mohameda Abdullahi Mohameda Farmaajo, ujawniał korupcję władz, a także zdecydowanie potępiał Al-Shabaab.

Jamal w wideo z 28 grudnia wezwał mieszkańców Galkayo do powstania przeciwko grupie dżihadystów. Jednocześnie zarzucił lokalnym urzędnikom osłanianie terrorystów i chronienie ich przed wymiarem sprawiedliwości.

W styczniu tego roku członek Al-Shabaab próbował zabić dziennikarza. Fanatycy oskarżali go o apostazję i szykanowanie społeczności muzułmańskiej.

Al-Shabaab od lat walczy o dominację w Rogu Afryki. Grupa terrorystyczna kontroluje duże obszary na południu i w centrum Somalii. Na swoim koncie ma wiele krwawych ataków na ludność cywilną i wojsko. Współpracuje z  Al-Kaidą i Boko Haram.

Polecamy też: O tym, że Al-Szabaab działa nawet w Holandii

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign