SLD złoży projekt uchwały o wycofaniu wojsk polskich z Afganistanu

polska-armia-w-afganistanie
| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Na początku przyszłego tygodnia SLD złoży w Sejmie projekt uchwały w sprawie wycofania wojsk polskich z Afganistanu. Uchwała ma związek m.in. ze śmiercią lidera al-Kaidy Osamy bin Ladena. Sejm zbiera się w przyszłą środę.

Jak przypomniano w projekcie uchwały „po zamachach terrorystycznych w Stanach Zjednoczonych z 11 września 2001 r., na mocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, w Afganistanie rozpoczęła się misja Międzynarodowych Sił Wspierania Bezpieczeństwa (ISAF)”.

– Od ponad dziewięciu lat uczestniczy w niej Polski Kontyngent Wojskowy, który obecnie w prowincji Ghazni liczy ok. 2,6 tys. żołnierzy. Polska przez te lata wywiązywała się solidarnie się ze wszystkich zobowiązań sojuszniczych przyjętych w ramach NATO, ponosząc określone koszty, w tym te najcenniejsze – związane z życiem naszych żołnierzy – podkreślono w projekcie Sojuszu.

Jego autorzy zwracają jednocześnie uwagę, że „sytuacja w Afganistanie ulega dynamicznym zmianom i powoli zmniejsza się znaczenie czynnika militarnego, na rzecz działań społeczno-gospodarczych i próby znalezienia kompromisu politycznego”.

polska-armia-w-afganistanie– To wszystko, plus zmiana sytuacji międzynarodowej w regionie Bliskiego i Środkowego Wschodu oraz śmierć przywódcy al-Kaidy Osamy bin Ladena, skłaniają do przemyślenia polskiego zaangażowania wojskowego w kraju Hindukuszu – czytamy w projekcie SLD.

– Dlatego też Sejm RP zwraca się do rządu o rozpoczęcie – w porozumieniu z sojusznikami – stopniowego wycofywania polskich oddziałów z Afganistanu jeszcze w tym roku kalendarzowym – głosi projekt uchwały.

W projekcie przypomniano również, że „podobną decyzję podjęły już niektóre państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego, a mówił również o tym w trakcie swej kampanii wyborczej obecny zwierzchnik sił zbrojnych, prezydent Bronisław Komorowski”.

Bin Laden został zabity przez amerykańskie siły specjalne w poniedziałek w Abbotabadzie niedaleko stolicy Pakistanu, Islamabadu.

Przedwczoraj szef SLD Grzegorz Napieralski zwrócił się do prezydenta Komorowskiego, by w sprawie śmierci szefa al-Kaidy zwołał specjalne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Jak argumentował, „gdzieś na świecie może pojawić się próba odwetu” ze strony ugrupowań terrorystycznych i „jest bardzo ważne, abyśmy jako kraj byli przygotowani i bezpieczni”.

Więcej na: onet.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze