Saudyjski sędzia: Można bić żonę

667413
| 3 komentarzy|
image_pdfimage_print

Według saudyjskiego sędziego w przypadku przemocy domowej kobieta sama jest sobie winna. Z pewnością zasłużyła sobie na lanie niewłaściwym zachowaniem.

Podczas seminarium na temat przemocy domowej w Rijadzie, saudyjski sędzia powiedział, że nie widzi problemu w biciu żony na przykład za rozrzutność.

Sędzia Hamad Al-Razine jako przykład podał zakup abaji – zasłony zakrywającej szczelnie całe ciało od stóp do głów, której noszenie jest obowiązkowe w Arabii Saudyjskiej. Okazuje się, jeśli żona przepłaci, mąż ma prawo ją zbić. Jeśli mąż daje kobiecie 320 dolarów, a ona wydaje 240 na abaję z markowego sklepu, a mąż spoliczkuje ją, to czyni słusznie, ponieważ kobieta zasłużyła na karę.

Sędzia al-Razine uważa, że w przypadku przemocy wobec kobiet część winy spoczywa na nich samych, ponieważ zachowują się niewłaściwie. Z rozżaleniem podkreśla, że tego faktu jakoś nikt nie zauważa.

Stwierdzenia sędziego wywołały oburzenie wśród uczestników seminarium, gdzie mówiono między innymi o roli urzędników sądowych w zapobieganiu przemocy. Udział w seminarium wzięli urzędnicy i aktywiści działający na rzecz zwalczania przemocy domowej oraz przedstawiciele Narodowego Programu Bezpieczeństwa Rodziny

Wypowiedzi Al-Razina ukazują jak poważnym problemem jest w Arabii Saudyjskiej przemoc domowa, która do niedawna zgodnie z tradycją pozostawała za zamkniętymi drzwiami. W ostatnich latach jednak, w ultrakonserwatywnym kraju można zaobserwować pewną zmianę: coraz częściej przypadki przemocy domowej czy to wobec kobiet, czy wobec dzieci wychodzą na światło dzienne.

JB na podstawie AFP

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze