Salafici chcą stref szariatu w Kopenhadze

Strefa szariatu
| 10 komentarzy|
image_pdfimage_print

Duńska grupa salafitów nazywająca siebie Kaldet til Islam (Wezwanie do islamu) chciałaby ustanowić w Kopenhadze strefy obowiązywania szariatu, kontrolowane przez całodobowe patrole.

Salafizm jest kierunkiem ekstremalnie ortodoksyjnym; szariat widziany jest przez slafitów jako pierwotna doktryna starożytnych proroków i ich zwolenników.

Według duńskiego dziennika “Jyllands-Posten”, Kaldet til Islam planuje wprowadzić strefy obowiązywania szariatu początkowo w okolicach Tingbjerg, na przedmieściach Kopenhagi, następnie na innych obszarach Nørrebro, a ostatecznie także w innych rejonach Danii. W takich strefach patrole będą zwracać uwagę na tych, którzy piją, uprawiają hazard, chodzą na dyskoteki lub angażują się w inne aktywności postrzegane przez grupę jako naruszenie zasad islamu.

Muzułmańska Rada Wspólna, która jest organizacją parasolową dla stowarzyszeń muzułmańskich w Danii, potępiła plany wprowadzenia stref szariatu. Rzecznik prasowy MJC, Mustafa Gazen przestrzegł w rozmowie z “Jyllands-Posten”, że „nie powinniśmy pozostawać ślepi na ich ekstremizm w naszym społeczeństwie. (…) Problemem jest to, że wielu młodych ludzi znajduje się w sytuacji, w której są wrażliwi na takie poglądy. Musimy zacząć już na etapie szkoły i koncentrować się na ich uczestnictwie w demokracji”. Gazen dodał, że ugrupowanie salafickie jest małe, a w samej Danii żyje 40 000 muzułmanów, którzy nie podzielają poglądów tej grupy.

Strefa szariatu

Duńska grupa zdaje się czerpać inspirację z ruchu, który w lipcu w Wielkiej Brytanii rozkleił w niektórych dzielnicach Londynu jaskrawożółte plakaty mówiące: „Wkraczasz do strefy kontrolowanej przez szariat: zasady islamu będą egzekwowane”. Plakaty głosiły, że w tej strefie alkohol, hazard, muzyka i koncerty, pornografia i prostytucja, narkotyki i palenie są całkowicie zakazane.

Według brytyjskich mediów, kampania została zainicjowana przez ekstremistycznego islamistycznego kaznodzieję i byłego prawnika Anjema Choudary’ego, którego grupa pod nazwą Islam4UK została w Wielkiej Brytanii zakazana. Rady dzielnicowe w Londynie usunęły szariackie plakaty.(p)

Źródło: http://politiken.dk/newsinenglish/ECE1424756/sharia-zones-in-copenhagen/

Tłum. BL

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze