Sąd w Arabii Saudyjskiej skazuje młodego mężczyznę za całowanie kobiety w centrum handlowym

saudi_shopping
| 5 komentarzy|
image_pdfimage_print

Jak informują rządowe doniesienia, w czwartek sąd saudyjski skazał młodego mężczyznę na cztery miesiące więzienia i 90 batów za całowanie kobiety w centrum handlowym.

saudi_shoppingWedług gazety Al-Yom, Saudyjska policja religijna aresztowała mężczyznę i dwie kobiety po obejrzeniu nagrania z kamery umieszczonej w centrum handlowym, pod zarzutem  „angażowania się w niemoralne zachowania przed innymi kupującymi”

Dwudziestoletniego mężczyznę zauważono jak siedząc ze swoją partnerką na jednym krześle, wymieniał pocałunki i uściski. Nie wiadomo co robiła druga kobieta, nie znane też są ich dane.

Potężna policja religijna królestwa jest pod kontrolą Komisji Promocji Cnoty i Zapobiegania Rozpuście, ściśle egzekwującej prawa koraniczne islamu, które zabraniają spotykania się osobom nie spokrewnionym.

W związku z tym nadgorliwi oficerowie  rutynowo aresztują  pary siedzące razem w restauracjach lub kawiarniach.
Policjanci patrolują również miejsca publiczne w celu sprawdzenia czy kobiety noszą okrycia  i nie mają makijażu. Większość sklepów kilka razy dziennie jest zmuszana do zamykania działalności na czas muzułmańskich modlitw, kiedy to mężczyźni idą do meczetu.

Tego typu policyjne interwencje nasiliły się w związku z tym, że ekonomiczne presje utrudniają młodym parom pobieranie się oraz ultrakonserwatywne królestwo zmaga się z naciskiem na złagodzenie swoich sztywnych, społecznych obyczajów.

Młodzi mężczyźni często muszą zapłacić ponad 50,000$ w posagu i złocie, zanim rodziny ich narzeczonych zaakceptują małżeństwo. Jest to ogromne obciążenie w kraju, w którym ekonomiści określają bezrobocie wśród mężczyzn na poziomie 20 procent.

Saudyjskie władze wciąż jednak pozostają podzielone co do tego, jak daleko powinna sięgać separacja między płciami.
Król Abdullah wspierał zmiany w bogatym w ropę królestwie odkąd został jego księciem w 1982 roku. Swoje  wysiłki zwiększył  kiedy objął tron w 2005 roku.

Studenci obu płci mogą się wspólnie uczyć w nowo otwartym King Abdullah Science and Technology University, który został uruchomiony przez saudyjskiego monarchę rok temu. Abdullah zwolnił znaczącego, bezkompromisowego duchownego, który krytykował jego politykę.

W kwietniu jednak, szef religijnej policji zwolnił zwierzchnika oddziału w Mekce, za to że podwładny sugerował, iż kobiety i mężczyźni powinni móc swobodnie obcować ze sobą. Pokazał tym samym, że tego typu reformy mają swoje granice.

Gazeta podaje, że skazanemu mężczyźnie kara za całowanie – 90 batów zostanie wymierzona w 3 porcjach. Oprócz tego oskarżony ma  zakaz odwiedzania centrów handlowych przez 2 lata. Proces dotyczący kobiety odbędzie się w innym sądzie.

Tłumaczenie: JK
Źródło: ABDULLAH AL-SHIHRI, Associated Press Writer

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook