Rząd o przedłużeniu użycia polskiego kontyngentu na Bałkanach i w Iraku

Bogdan Klich
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Rząd na rozpoczętym we wtorek po godz. 11 posiedzeniu rozpatrzy m.in. wnioski do prezydenta o przedłużenie okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w siłach międzynarodowych w Kosowie i Macedonii oraz w Bośni i Hercegowinie, a także w misji szkoleniowej NATO w Iraku.

Operacja wojskowa UE w Bośni i Hercegowinie (operacja ALTHEA) prowadzona jest przez siły UE (EUFOR). Ich zadaniem jest nadzorowanie procesu wprowadzania w życie wojskowych aspektów Porozumienia z Dayton, związanych z utrzymaniem pokoju i bezpieczeństwa w tym rejonie. W związku z tym, że obecnie sytuacja w tych państwach jest stabilna, UE zamierza przekształcić operację wojskową ALTHEA w misję szkoleniowo-doradczą i zredukować jej liczebność.

Bogdan Klich
Bogdan Klich

Minister obrony Bogdan Klich poinformował na początku grudnia, że z 215 polskich żołnierzy i pracowników służących w ramach unijnej misji ALTHEA pozostanie 47. Zmniejszenie kontyngentu wynika ze zmiany charakteru misji i ma się zakończyć do połowy grudnia. 212 osób liczy 23. zmiana kontyngentu natowskiej misji KFOR w Kosowie, jej liczebność na razie się nie zmieni.

W misji szkoleniowej NATO w Iraku służy 19 polskich wojskowych.

Więcej na: onet.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze