Rozwój sieci terroryzmu w Grecji

muslims-in-greece
| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Radykalne islamskie ugrupowania, włączając w to Al-Kaidę, są zdolne przeprowadzać ataki na cele w Europie.  Jak do tej pory nie zaatakowały Grecji.

Radykalne islamskie ugrupowania, włączając w to Al-Kaidę, są zdolne przeprowadzać ataki na cele w Europie. Jak do tej pory nie zaatakowały Grecji.

muslims-in-greece

Ze strategicznego punktu widzenia Grecja nie jest zaangażowana w „wojnę z terroryzmem” – nie wysłała sił zbrojnych do Iraku, a jej wojska w Afganistanie uczestniczą tylko w działaniach inżynieryjnych, medycznych i szkoleniowych.

Jednak ze względów praktycznych, kraj ten może stać się celem radykalnych grup islamskich, które użyją tego państwa do rekrutowania, finansowania, przeprowadzania szkoleń czy szerzenia propagandy.

Przemawiają za tym takie powody, jak:
– bliskość krajów, eksportujących radykalizm islamski,
– nielegalna imigracja i nieszczelne granice,
– niepokój społeczny,
– korupcja sektora prywatnego i publicznego.

I chociaż nie ma dowodów na istnienie radykalnych organizacji w Grecji, raporty wywiadowcze sugerują: „nie ma dymu bez ognia”. Różne źródła podają, iż grecka policja imigracyjna odstraszyła wiele ugrupowań radykalnych islamistów, przed ustanowieniem stałych powiązań z krajem. Aczkolwiek dotychczasowa struktura prawna powodowała, że nie można było używać religijnych czy kulturalnych organizacji jako przykrywek, co, według analityków, mogło spowodować zejście całej działalności do podziemia.

Greckie służby bezpieczeństwa stworzyły mapę ponadnarodowych radykałów, którzy rozwijali się w Grecji w ostatnich latach. Informatorzy podają, że półlegalne sieci powiązań rozszerzają się wśród pięciu różnych społeczności:
– meczety i lokalne społeczności muzułmanów,
– organizacje humanitarne i NGO,
– islamskie centra kulturalne w Europie,
– zagraniczne polityczne, ekonomiczne i religijne elity,
– międzynarodowe organizacje terrorystyczne.

Kluczowi członkowie tych sieci przeszli szkolenie wojskowe i mają doświadczenie w walce. Są też powiązani z organizacjami terrorystycznymi, obcymi rządami oraz muzułmańską diasporą w Europie. Do osiągnięcia swoich celów używają działalności kryminalnej, jak fałszowanie paszportów, przemyt broni, przemyt ludzi, przemyt narkotyków. Siatki rozwinęły również własne wewnętrzne struktury, przeciwdziałające wywiadowi i zajmujące się finansowaniem.

Aresztowania islamskich radykałów w Europie wywoływały często zmiany w codziennych, rutynowych zachowaniach niektórych członków terrorystycznej siatki w Grecji, co świadczy o powiązaniach z europejskimi siatkami.

Bezpośredni wpływ na zwiększony stan zagrożenia terroryzmem w Grecji mają:
– liberalizacja prawa imigracyjnego – silniejsze gospodarcze oraz wojskowe stosunki z Izraelem, Cyprem i Stanami Zjednoczonymi,
– wydobycie ropy na Morzu Egejskim,
– radykalizacja tureckich muzułmanów,
– rosnące społeczności legalnych i nielegalnych imigrantów w Atenach i Salonikach.

Mimo, że atak wydaje się mało prawdopodobny w obecnej sytuacji, to wspomniane wyżej zmiany mogą prowadzić do aktywizacji i radykalizacji islamistycznych sieci w Grecji. Jak do tej pory sieć ta dostarcza wsparcia ugrupowaniom w większych miastach Europy.(ziu)

Tłumaczył JW. na podst. The Jamestown Foundation

http://www.jamestown.org

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze