Rosyjskie służby zabiły groźnego terrorystę?

| 9 komentarzy|
image_pdfimage_print

Podczas operacji sił federalnych w Inguszetii, na Północnym Kaukazie, mógł zginąć przywódca północnokaukaskich terrorystów Doku Umarow – poinformował na swojej stronie internetowej dziennik „Kommiersant”. Gazeta powołała się na źródła w Federalnej Służbie Bezpieczeństwa (FSB).

Siły specjalne Federalnej Służby Bezpieczeństwa, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ministerstwa Obrony przy wsparciu lotnictwa zlikwidowały w poniedziałek bazę rebeliantów w Lesie Sunżeńskim, na pograniczu Inguszetii, Czeczenii i Osetii Północnej. Zginęło co najmniej 17 rebeliantów.

W akcji tej śmierć ponieśli też dwaj oficerowie FSB i jeden funkcjonariusz MSW.

Według informatorów „Kommiersanta”, wśród zabitych terrorystów jest prawdopodobnie Asłan Biutukajew, znany jako „amir Chamzat”. Odpowiadał on za szkolenie terrorystów-samobójców i organizację zamachów bombowych. Uchodził za „prawę rękę” Umarowa.

Jako jednego z zabitych rozpoznano już Supjana Abdułajewa, zastępcę Umarowa i ideologa wahhabizmu na Północnym Kaukazie. W przeszłości należał on do grona bliskich współpracowników prezydenta Czeczenii Asłana Maschadowa – był wiceministrem bezpieczeństwa, a później ministrem finansów w jego rządzie.

Doku Umarow
Doku Umarow

„Kommiersant” podaje, że źródła FSB nie wykluczają, iż wśród zabitych jest też sam Umarow.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew przyjął I zastępcę dyrektora FSB Siergieja Smirnowa, który zapoznał go z przebiegiem i wynikami operacji w Inguszetii. Miedwiediew oświadczył, że oczekuje „raportu specjalnego” na temat tej akcji.

Narodowy Komitet Antyterrorystyczny (NAK), rządowa struktura koordynująca walkę z terroryzmem w Federacji Rosyjskiej, ogłosił w poniedziałek, że w zlikwidowanej bazie szkolono przyszłych terrorystów-samobójców.

NAK przekazał też, że w Inguszetii siły federalne zatrzymały dwóch uczestników styczniowego zamachu bombowego na lotnisku Domodiedowo w Moskwie, w którym 37 osób zginęło, a ponad 180 zostało rannych. Poniedziałkową operację – jak twierdzi NAK – przeprowadzono właśnie w ramach śledztwa w sprawie zamachu na Domodiedowie.

Więcej na: onet.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook