Rok więzienia za atak na meczet… boczkiem

1
| 17 komentarzy|
image_pdfimage_print

Nastolatka oraz 39-letni mężczyzna, którzy sprofanowali meczet w Edynburgu używając w tym celu plastrów boczku, zostali osadzeni w więzieniu.

1

18-letnią Chelsea Lambie skazano na 12 miesięcy więzienia, natomiast jej partnera, Douglasa Cruikshanka, na 9 miesięcy. 31 stycznia 2013 para umocowała plastry boczku na klamkach oraz wrzuciła wieprzowinę do środka głównego meczetu w Edynburgu. Cruikshank przyznał się do winy, w przeciwieństwie do Lambie, która została uznana za winną przez sąd w trakcie procesu. Sędzia Alistair Noble powiedział: „Nie widzę innej drogi postępowania w tej sprawie niż pozbawienie wolności”.

Podczas wcześniejszej rozprawy ujawniono, że podczas aresztowania w mieszkaniu chłopaka Lambie miała przy sobie telefon komórkowy Blackberry. Wiadomość tekstowa wysłana 31 stycznia zawierała następującą informację: „Zaatakujemy meczet, bo możemy pójść gdzie tylko chcemy.” W odpowiedzi rozmówca Lambie spytał: „Co robiłaś wczoraj w nocy?”, na co Lambie odpowiedziała: „Poszłam do meczetu w Edynburgu, okręciłam boczek wokół klamek i wrzuciłam trochę do środka LOL”.

Pracownik ochrony meczetu, Usman Mahmood, opowiedział podczas rozprawy o rozmiarach krzywdy, jaką boczek może wyrządzić muzułmanom: „Byłbym zaskoczony, jeśli ktoś zrobił to dla żartu. To wbrew naszej kulturze i religii. (…) Nie jemy wieprzowiny, nawet jej nie dotykamy. Widok mięsa wiszącego w miejscu dla mnie świętym był okropny. (…) Poczułem się urażony widząc to mięso, i to w miejscu, gdzie odprawiamy modły”.

W trakcie rozprawy przytoczono fragment przesłuchania Lambie w areszcie, podczas którego przyznała się ona, że należy do Scottish Defence League.

Para została oskarżona o obraźliwe zachowanie. Cruikshank zdecydował się przyznać do winy, gdy z aktu oskarżenia został skreślony punkt mówiący o krzywdzie wyrządzonej na tle rasowym.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Trzecia osoba zamieszana w incydent, pochodzący z Gorebridge Wayne Stilwel, który przyznał się do zbeszczeszczania meczetu z pobudek rasowych w sierpniu 2013, został skazany na 10 miesięcy pozbawienia wolności.

Wydając wyrok skazujący Lambie sędzia wziął pod uwagę fakt, że Lambie jest matką małego dziecka, a pomimo to nie przyznawała się do winy. Wziął również pod uwagę to, że Cruikshank od miesięcy przyznawał się do winy i powiedział, że w przeciwnym wypadku, tj. gdyby wina została mu udowodniona w trakcie procesu, skazałby go na 13 miesięcy pozbawienia wolności zamiast 9 miesięcy.

aQ na podst www.bbc.com

 

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook