Raport: Zbrodnie Turków na Cyprze

38929-cyprus turkish invasion
| 10 komentarzy|
image_pdfimage_print

Odzyskany został tajny raport Rady Europy dotyczący tureckich zbrodni na Cyprze, jakie miały miejsce podczas inwazji w 1974 roku.

W raporcie udokumentowane zostało systematyczne i zakrojone na szeroką skalę łamanie praw człowieka przez armię turecką, dokonane na greckich Cypryjczykach, m.in. gwałty i zabijanie tysięcy mieszkańców w celu wymuszenia masowego exodusu i czystek etnicznych w północnej części wyspy. Turcja nigdy nie została rozliczona z tych aktów okrucieństwa i wbrew wszelkim zasadom prawa międzynarodowego czerpie korzyści z agresji z 1974 roku, m.in. z istnienia tzw. Tureckiej Republiki Północnego Cypru.

Pełny tekst raportu można znaleźć można znaleźć pod adresem internetowym:

http://www.freedomjustice.com.cy

Fragmenty raportu:

The Sunday Times (Londyn, 23 stycznia 1977) zabezpieczył kopię tajnego raportu Komisji Europejskiej, w którym Turcja oskarżona została o naruszenie kilku paragrafów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Gazeta opublikowała na pierwszej stronie skierowane do rządu w Ankarze oskarżenie o morderstwa, gwałty i rozboje dokonane przez armię turecką na Cyprze w czasie inwazji w 1974 roku i później. Wydaniu gazety towarzyszył dodatek zatytułowany „Okrucieństwa Turcji: Co zawiera tajny raport”.

Mimo oburzenia i protestów rządu tureckiego, gazeta opublikowała fragmenty raportu dokumentujące zabójstwa i egzekucje cywilów (mężczyzn, kobiet i dzieci), systematyczne gwałty na kobietach i dziewczynkach w wieku od 12 do 71 lat, zmuszanie kobiet i dziewczynek do prostytucji, systematyczne torturowanie ludności (także kobiet, dzieci i emerytów) oraz planowe łupienie domów i pomieszczeń biurowych należących do greckich Cypryjczyków zamieszkujących teren okupowany przez Turków.

Organizacja The Movement of Freedom & Justice na Cyprze zabezpieczyła pełny tekst tajnego raportu Komisji Europejskiej dotyczącego tureckich okrucieństw na Cyprze, który powinien stać się biblią dla rządów Cypru i Grecji w sporze z Turcją trwającym od 1976 roku. (rol)

Panos Ioannides
Tłum. Jagoda Gwizd

Źródło: http://europenews.dk/en/node/47624

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook