Raport o Bractwie Muzułmańskim (cz. 4 – przemoc i związki z terroryzmem)

Bractwo i powiązane z nim organizacje od lat angażują się w przemoc przeciwko rządzącym w Egipcie, Syrii, Izraelu i na terytoriach palestyńskich.

Od samego początku ideologia BM dopuszczała gwałtowny opór przeciwko „niesprawiedliwym” świeckim władcom.

Działania z użyciem przemocy

Lata 30.- 40. XX wieku: Przemoc Bractwa jest skierowana przeciwko Egipcjanom wyznającym judaizm, w reakcji na obecność Żydów w Palestynie, a także na agresywne rozruchy, zamachy bombowe i ataki na siły brytyjskie w Egipcie. Członkowie Bractwa prowadzą dżihad w Palestynie. Hasan al-Banna przedstawia swoją filozofię o nazwie „Sztuka śmierci”, przypominając członkom Bractwa sentencję: „Ten, kto umiera, a nie walczył i nie był zdecydowany walczyć, umarł śmiercią dżahilija, czyli niemuzułmanina, barbarzyńcy)”.
Grudzień 1948: członkowie Bractwa mordują egipskiego premiera Mahmuda al-Nuqrashiego.

Październik 1954: członkowie BM próbują zabić prezydenta Gamala Abdela Nassera. Bractwo kontynuuje rozwój jako organizacja podziemna, mimo ciężkiego ataku na ugrupowanie.

1954-1966: Okres mien (próby), w którym represje Nassera wobec Bractwa głęboko radykalizują grupę, powodując dalszą przemoc, próby zamachów i spiski terrorystyczne.
Czerwiec 1979: Bractwo Muzułmańskie w Syrii rozpoczyna atak podczas powstania muzułmańskiego, zabijając 83 kadetów w Szkole Artylerii w Aleppo.
Czerwiec 1980: Podczas powstania muzułmańskiego w Syrii członkowie BM próbują zamordować Hafeza al-Assada używając granatów i karabinów maszynowych. Zamach nie udaje się, a rządowe ataki na grupę powodują śmierć wielu członków.

Listopad 1981: Bractwo w Syrii przeprowadza trzy ataki bombowe na wojskowe i rządowe siły oraz infrastrukturę w Damaszku, co skutkuje śmiercią setek ludzi.

Lipiec 2013: Wybuchają protesty BM i egipskich urzędników bezpieczeństwa po obaleniu związanego z Bractwem prezydenta Mohammeda Morsiego.

Sierpień 2013: BM łupi i pali egipskie kościoły i posterunki policji w odpowiedzi na śmierć setek i uwięzienie tysięcy członków.

23 grudnia 2013: Egipski rząd obwinia Bractwo za eksplozję pod posterunkiem policji w delcie Nilu, w wyniku której 15 osób ginie, a około setki zostaje rannych.

24 grudnia 2013: Egipski rząd obwinia Bractwo o podłożenie bomby pod samochód przed budynkiem policji w mieście Mansura.

19 marca 2014: członkowie BM strzelają do egipskiego generała brygady i pułkownika w odwecie za represje po usunięciu Morsiego z urzędu.

20 maja 2014: Trzej policjanci kontrolujący protest przeciwko rządowi wspieranemu przez wojsko zostają zabici podczas strzelaniny przez członków BM.

25 czerwca 2014: Pięć małych bomb zostało detonowanych w ciągu dwóch godzin w Kairze, raniąc sześć osób. Władze obwiniają Bractwo Muzułmańskie.

30 czerwca 2014: Członkowie Bractwa odpalili bombę w pobliżu biura prezydenta w Kairze, zabijając dwóch policjantów.

2 sierpnia 2014: Co najmniej 11 egipskich żołnierzy zostało zabitych w ataku przez syryjskich islamistów powiązanych z BM.

29 czerwca 2015: Według władz egipskich członkowie Bractwa wspierani przez Hamas stoją za morderstwem egipskiego prokuratora Hishama Barakata.

7 stycznia 2016: członkowie BM i siły bezpieczeństwa ostrzeliwują się pod hotelem w Kairze.

Związki z terroryzmem

Jako jedna z najstarszych i najszerzej działających organizacji islamistycznych w czasach nowożytnych, Bractwo Muzułmańskie spłodziło sunnickie organizacje islamskie, które są obecnie powszechnie uznawane za organizacje terrorystyczne.

Al-Kaida

Uważa się, że filozofia Bractwa Muzułmańskiego pobudziła utworzenie Al-Kaidy. Ideologia Sajjida Qutba, wyrażona w jego pracy „Kamienie milowe”, zainspirowała Osamę bin Ladena, Abdullaha Azzama i innych do założenia Al-Kaidy. Obecny emir Al-Kaidy, Ajman al-Zawahiri, dołączył do nielegalnego w Egipcie Bractwa Muzułmańskiego jako nastolatek.

Hamas

Organizacja islamistyczna na terytoriach palestyńskich jest nacjonalistycznym odgałęzieniem Bractwa Muzułmańskiego. W 1988 r. w artykule drugim karty Hamasu, organizacja ta określa się jako „jedno ze skrzydeł Braci Muzułmańskich w Palestynie”. „Ruch Bractwa Muzułmańskiego jest organizacją światową, największym ruchem islamskim w epoce nowożytnej.” Jednak polityczne realia podkopały siłę związku Hamasu z Bractwem. W marcu 2014 r. Hamas został zdelegalizowany przez rząd Egiptu w ramach większej akcji rozprawienia się z Bractwem. W odpowiedzi Hamas osłabił więzi z BM, aby wzmocnić swoje relacje z egipskimi władzami kontrolującymi przejście graniczne ze Strefą Gazy w Rafah, która odgrywa dla Palestyńczyków ważną rolę.

Fundacja Ziemi Świętej

W grudniu 2001 r. Departament Skarbu USA uznał Holy Land Foundation for Relief and Development (HLF, Fundację Ziemi Świętej ds. Pomocy i Rozwoju), największą muzułmańską organizację charytatywną z siedzibą w USA, za grupę „globalnego terroryzmu”. Władze dokonały nalotu na siedzibę organizacji i przejęły jej aktywa. W 2008 r. pięciu byłych liderów HLF, zostało uznanych przez sąd winnymi zdefraudowania na rzecz Hamasu 12 milionów dolarów. Przedstawiciel rządu był świadkiem podczas procesu. Według FBI: „Na początku lat 90. organizacja macierzysta Hamasu, Bractwo Muzułmańskie, planowała utworzyć sieć organizacji w USA, by szerzyć wojownicze islamistyczne przesłanie i zebrać pieniądze dla Hamasu. HLF stała się głównym ramieniem fundraisingu dla Palestyny w Ameryce. Wśród przejętych dowodów przedstawionych przez rząd Stanów Zjednoczonych był „Explanatory Memorandum On the General Strategic Goal for the Group in North America” – wewnętrzny dokument BM z dnia 22 maja 1991. Dokument przedstawia cele Bractwa dla Ameryki Północnej, między innymi, „prezentowanie islamu jako alternatywnej cywilizacji i wsparcia globalnego islamskiego państwa gdziekolwiek by ono nie było”.

W dokumencie podkreślono również, że aby osiągnąć te i inne cele „ruch musi … przeprowadzić tą wielką misję w ramach «cywilizacji dżihadu», która spoczywa na barkach muzułmanów i BM w tym kraju. Oznacza to, że praca Bractwa w Ameryce jest rodzajem wielkiego dżihadu w eliminowaniu i niszczeniu zachodniej cywilizacji od wewnątrz i sabotowaniu jej za pomocą rąk wierzących, tak aby została wyeliminowana, a Boża religia zwyciężyła nad wszystkimi innymi religiami”. W memorandum postulowano utworzenie „centrum islamskiego” w każdym mieście jako bazy dla wielowymiarowego dzieła Bractwa, a także wielu innych instytucji, które będą służyć jako podstawa dżihadystycznych wysiłków grupy w Ameryce Północnej. Dokument zawiera także listę organizacji BM i „organizacji zaprzyjaźnionych”, czyli znanych organizacji muzułmańskich w Ameryce, w tym Islamic Society of North America, Muslim Students Association, North American Islamic Trust i Islamic Circle of North America.

Tłumaczenie GB na podstawie: www.counterextremism.com

—————————————————-

Część 1
Część 2
Część 3

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign