Ujawnienie „Co naprawdę myślą brytyjscy muzułmanie” wywoła islamofobię. 200 skarg na reportaż.

Głośny w ostatnim tygodniu dokument Channel 4 „Co naprawdę myślą brytyjscy muzułmanie” otrzymał 200 zażaleń.

Stacja telewizyjna Channel 4 jak i Ofcom (urząd nadzorujący media i telekomunikację) informują, że otrzymały ponad 200 skarg na godzinny program, który obejrzało 1,4 miliona widzów.

Głównym problemem były wyniki sondażu, który między innymi ujawnił, że ponad połowa brytyjskich muzułmanów chciałaby delegalizacji homoseksualizmu.

Skargi, które trafiły do regulatora zawierały obawy o podawanie błędnych informacji i ryzyko wzrostu islamofobii. Krytykowano metodologię dokumentu, że wzmacnia narracje „oni kontra my”.

Stacja telewizyjna nie zamierza się jednak wycofać. Rzeczniczka Channel 4 potwierdza zarówno uczciwość dokumentu, jak i rzetelność sondażu, na którym się opierał.

Powodem nakręcenia dokumentu była chęć zbadania czy zapewnienia polityków i przywódców muzułmańskich, że wartości ekstremistów są podzielane tylko przez niewielki procent brytyjskich muzułmanów, są prawdziwe. (j)

źródło: The Guardian

 

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Jak Donald Tusk debatę o imigracji zakończył

Kolejny meczet w Warszawie. Kto go buduje?

Torysi boją się oskarżeń o islamofobię