Przywódca Al-Kaidy: Al-Szabab dołącza do organizacji

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Lider Al-Kaidy Ajman al-Zawahiri, który został szefem siatki po śmierci Osamy bin Ladena, poinformował w czwartek, że do jego organizacji przystąpiła somalijska grupa rebeliancka Al-Szebab.

– Mam dziś radosne wieści dla narodu muzułmanów, które ucieszą wiernych i przerażą niewiernych – powiedział Al-Zawahiri, który zastąpił zabitego w maju 2011 roku w Pakistanie przez amerykańskich komandosów bin Ladena. W nagraniu wideo zamieszczonym na islamistycznym forum internetowym ogłosił on, że do siatki przystąpił Al-Szebab, aby wesprzeć jedność dżihadu w kampanii przeciw syjonistom-krzyżowcom i ich pomocnikom – cytuje Reuters.

– Z łaski Allaha ruch dżihadu rośnie w łonie narodu muzułmańskiego, pomimo prowadzonej przez Zachód najbardziej brutalnej krucjaty w historii – dodał, według AFP, przywódca Al-Kaidy.

Wypowiedź al-Zawahiriego zamieszczono na stronach internetowych wraz z nagraniem głosu przywódcy al-Szebab Szejka Abu Zubejra (zwanego również Ahmedem Abdi Godanem lub Muktarem Abdirahmanem), który przyrzeka posłuszeństwo przywódcy Al-Kaidy. W imieniu mych braci mudżahedinów, przywódców i żołnierzy, obiecuję nasze posłuszeństwo – powiedział Abu Zubejr.

Al-Szebab (Ruch Młodych Bojowników Świętej Wojny) to fundamentalistyczna, radykalna organizacja rebeliancka, która kontroluje znaczne obszary Somalii i walczy o obalenie tamtejszego rządu przejściowego, na którego czele stoi Szejk Szarif Szejk Ahmed.
Działalności Al-Szebab sprzyjają anarchia i przemoc, panujące w Somalii od obalenia prezydenta Mohameda Siada Barre’a w 1991 roku. Kraj kontrolują rozmaite milicje islamskie, plemienni watażkowie i grupy bandyckie.

Reuters, powołując się na specjalistów, pisze, że komunikat o przyłączeniu Al-Szebab do Al-Kaidy może być w dużej mierze ruchem propagandowym, mającym stworzyć wrażenie większego zasięgu siatki, osłabionej po utracie ważnych przywódców i seriach ataków samolotów bezzałogowych USA na jej bastiony w Pakistanie.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Więcej na: onet.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook