Przestroga dla Zachodu. „Wojna będzie krwawa”

Wojna w Libii
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

„W 1999 roku NATO potrzebowało tysiąca samolotów oraz nalotów trwających niemal przez trzy miesiące, aby poradzić sobie z Serbią. A Kaddafi już poprzysiągł, że zrobi wszystko, co w jego mocy, aby walkę przeciągnąć. Myślę, że wojna potoczy się zgodnie ze znanymi wzorcami znanymi z Somalii, Afganistanu czy Iraku. To będzie długa i bardzo krwawa wojna domowa” – ostrzega w rozmowie z „Tygodnikiem Powszechnym” Martin van Creveld, jeden z najbardziej znanych izraelskich historyków wojskowości.

Rozmówca „Tygodnika” jest przekonany, że już wkrótce siły koalicji będą musiały zdecydować się nie tylko na ataki z powietrza, ale także na bezpośrednią interwencję lądową. Van Creveld przypomina, że w każdym z tych krajów Zachód planował szybką, zdecydowaną operację lub kampanię przeciwko słabemu przeciwnikowi. Wkrótce okazywało się jednak, że w rezultacie interwencji doszło do jeszcze większego bałaganu niż ten, który był na początku.

Wojna w Libii
Wojna w Libii

„To oznacza niemal nieuniknione ofiary również po stronie zachodniej. Powstaje więc pytanie, czy »Obama i spółka« będą mieli na tyle mocne nerwy, żeby to zaakceptować. Powinniśmy pamiętać, że wojny w Afganistanie i Iraku również rozpoczęły się jako wojny konwencjonalne, a później przekształciły się w tzw. konflikty o niskim natężeniu. Myślę, że tak właśnie stanie się również w Libii” – prognozuje izraelski politolog.

Pytany, czy możliwe jest powtórzenie w Libii scenariusza wydarzeń, który obserwowaliśmy po interwencji NATO w Kosowie w 1999 r., ekspert przekonuje, że jest on raczej mało prawdopodobny. Przypomina, że Muammar Kaddafi, w przeciwieństwie do Slobodana Miloševicia, nie wydaje się przejmować groźbą, że jego kraj zostanie zniszczony.

„Kaddafi musi pamiętać, co stało się z Miloševicem, kiedy już się poddał (został wydany Trybunałowi w Hadze – red.). Myślę, że libijski przywódca będzie walczył do końca” – dodaje w wywiadzie udzielonym „Tygodnikowi”.

Więcej na: onet.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze