Wiadomość

Przegląd wydarzeń 11-17 stycznia

Spada liczba wniosków o azyl w Polsce. Francja uznaje klimat jako powód ochrony międzynarodowej. A prezydencje amerykańskie robią sobie nawzajem „psikusy”.

Wiadomości

O 32% spadła liczba wniosków o azyl w Polsce w roku 2020 w stosunku do roku poprzedniego. Powodem jest pandemia. Na czele ubiegających się o azyl są obywatele Rosji, prawdopodobnie Czeczeni, a otrzymują go najczęściej Turcy. Więcej…

Francuski sąd uznał warunki klimatyczne jako argumenty decydujące o przyznaniu ochrony międzynarodowej obywatelowi Bangladeszu. Starający się o azyl cierpiał na astmę i między innymi zanieczyszczeniem powietrza, gorącymi i wilgotnymi nocami argumentował konieczność pozostania w kraju. Czy to pierwszy uchodźca klimatyczny? Więcej…

W Niemczech po raz 27 odracza swoją deportację do Libanu wysoki rangą członek klanu-gangu Miri. Tymczasem we Francji przymierzają się do deportowania nielegalnego imigranta z Wybrzeża Kości Słoniowej, który ciężko pracuje na życie. Co w ogóle mówią nam takie jednostkowe historie o imigracji? Więcej…

Kobiety z islamistycznej partii AKP pełniąc funkcje posłanek w małym stopniu interesują się prawami kobiet. Ich myślenie o tych prawach ogranicza się do wolności noszenia hidżabu, twierdzi dziennikarka Pinar Tremblay. Więcej…

Sekretarz Stanu Mike Pompeo, informując o zabiciu człowieka numer 2 Al-Kaidy na terenie Iranu, oskarżył szyicki reżim o udzielanie schronienia tej organizacji terrorystycznej. Eksperci twierdzą, że ta przesada to celowe działania mające skomplikować administracji Joe Bidena odbudowę relacji z Iranem. Więcej…

Także Mike Pompeo umieścił tweeta z wypowiedzią swojego poprzednika w administracji prezydenta Obamy, Johna Kerry’ego, który zapewniał wtedy, że nie da się przeprowadzić porozumień Izraela z państwami arabskimi pomijając kwestię palestyńską. Otóż się dało. Więcej…

Czy analizując duże zbiory danych pozyskane z sieci komórkowych jesteśmy w stanie coś powiedzieć o integracji uchodźców i działać na jej rzecz? Ten problem zajmuje badaczy, którzy przedstawili wyniki, zastrzegając, że to jest tylko jeden z czynników mówiących o integracji. Więcej…

Raporty i analizy

Media społecznościowe zaczęły blokować Trumpa i jego otoczenie oraz prawicowy serwer. Okazuje się, że pięć globalnych firm ma wpływ na to, co możemy mówić w sieci. O tym, co to oznacza, jakie jest ryzyko i jaka droga wyjścia z tej sytuacji, pisze Grzegorz Lindenberg w „Media społecznościowe cenzorem XXI wieku”.

Zarzut stronniczości, kłamania, a nawet wspierania narracji terrorystów wysunął wobec Parlamentu Europejskiego rząd Egiptu i spora część jego mieszkańców. O niedocenianiu przez Unię Europejską zagrożenia ze strony Bractwa Muzułmańskiego pisze Khaled Abu Toameh w artykule „Czy Parlament Europejski popiera ekstremistów w Egipcie?

Wątek związków między Bractwem Muzułmańskim, jego głównym ideologiem, Sajjidem Kutbem, a współczesnymi zamachami terroryzmu islamistycznego kontynuuje Adli Sadek opisując „Ideologię Sajjida Kutba jako korzeń terroryzmu„.

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Torysi boją się oskarżeń o islamofobię

Kto jest zawiedziony polityką imigracyjną?

Afrykański konflikt na ulicach Europy