Spada liczba wniosków o azyl w Polsce. Francja uznaje klimat jako powód ochrony międzynarodowej. A prezydencje amerykańskie robią sobie nawzajem „psikusy”.
Wiadomości
O 32% spadła liczba wniosków o azyl w Polsce w roku 2020 w stosunku do roku poprzedniego. Powodem jest pandemia. Na czele ubiegających się o azyl są obywatele Rosji, prawdopodobnie Czeczeni, a otrzymują go najczęściej Turcy. Więcej…
Francuski sąd uznał warunki klimatyczne jako argumenty decydujące o przyznaniu ochrony międzynarodowej obywatelowi Bangladeszu. Starający się o azyl cierpiał na astmę i między innymi zanieczyszczeniem powietrza, gorącymi i wilgotnymi nocami argumentował konieczność pozostania w kraju. Czy to pierwszy uchodźca klimatyczny? Więcej…
W Niemczech po raz 27 odracza swoją deportację do Libanu wysoki rangą członek klanu-gangu Miri. Tymczasem we Francji przymierzają się do deportowania nielegalnego imigranta z Wybrzeża Kości Słoniowej, który ciężko pracuje na życie. Co w ogóle mówią nam takie jednostkowe historie o imigracji? Więcej…
Kobiety z islamistycznej partii AKP pełniąc funkcje posłanek w małym stopniu interesują się prawami kobiet. Ich myślenie o tych prawach ogranicza się do wolności noszenia hidżabu, twierdzi dziennikarka Pinar Tremblay. Więcej…
Sekretarz Stanu Mike Pompeo, informując o zabiciu człowieka numer 2 Al-Kaidy na terenie Iranu, oskarżył szyicki reżim o udzielanie schronienia tej organizacji terrorystycznej. Eksperci twierdzą, że ta przesada to celowe działania mające skomplikować administracji Joe Bidena odbudowę relacji z Iranem. Więcej…
Także Mike Pompeo umieścił tweeta z wypowiedzią swojego poprzednika w administracji prezydenta Obamy, Johna Kerry’ego, który zapewniał wtedy, że nie da się przeprowadzić porozumień Izraela z państwami arabskimi pomijając kwestię palestyńską. Otóż się dało. Więcej…
Czy analizując duże zbiory danych pozyskane z sieci komórkowych jesteśmy w stanie coś powiedzieć o integracji uchodźców i działać na jej rzecz? Ten problem zajmuje badaczy, którzy przedstawili wyniki, zastrzegając, że to jest tylko jeden z czynników mówiących o integracji. Więcej…
Raporty i analizy
Media społecznościowe zaczęły blokować Trumpa i jego otoczenie oraz prawicowy serwer. Okazuje się, że pięć globalnych firm ma wpływ na to, co możemy mówić w sieci. O tym, co to oznacza, jakie jest ryzyko i jaka droga wyjścia z tej sytuacji, pisze Grzegorz Lindenberg w „Media społecznościowe cenzorem XXI wieku”.
Zarzut stronniczości, kłamania, a nawet wspierania narracji terrorystów wysunął wobec Parlamentu Europejskiego rząd Egiptu i spora część jego mieszkańców. O niedocenianiu przez Unię Europejską zagrożenia ze strony Bractwa Muzułmańskiego pisze Khaled Abu Toameh w artykule „Czy Parlament Europejski popiera ekstremistów w Egipcie?”
Wątek związków między Bractwem Muzułmańskim, jego głównym ideologiem, Sajjidem Kutbem, a współczesnymi zamachami terroryzmu islamistycznego kontynuuje Adli Sadek opisując „Ideologię Sajjida Kutba jako korzeń terroryzmu„.