Wiadomość

Pierwszy „uchodźca klimatyczny” we Francji?

Zanieczyszczenie powietrza na Dhaką stolicą Bangladeszu - uchodźca klimatyczny(zdj. Wikimedia)
Zanieczyszczenie powietrza na Dhaką stolicą Bangladeszu (zdj. Wikimedia)

Francuskie media zastanawiają się czy ostatnia decyzja sądu apelacyjnego w Tuluzie, przyznająca obywatelowi Bangladeszu ochronę z powodu między innymi warunków klimatycznych, to pierwszy uznany przypadek „uchodźcy klimatycznego”.

„Sheel”, którego imię zmieniono w mediach, pochodzi z miasteczka leżącego na północ od stolicy kraju Dhaki. We Francji przebywa od 2011 roku. Opuścił Bangladesz, jak twierdzi, ze względu na prześladowania, ale nie przyznano mu azylu. Przebywał przez ten okres na tymczasowym pozwoleniu pobytu jako „chory obcokrajowiec”, czyli osoba, której deportacja groziłaby w kraju pochodzenia pozbawieniem opieki medycznej i śmiercią. „Sheel” choruje na astmę powodowaną przez alergię na kurz.

Władze podważały w sądzie ten status twierdząc, że w Bangladeszu też mógłby uzyskać odpowiednie leczenie. Jednak prawnik „Sheela”, Ludovic Riviere, uzupełnił dotychczasową argumentację opierającą się na chorobie, o warunki atmosferyczne, wysokie temperatury w nocy i zanieczyszczenie powietrza utrudniające oddychanie, które mogą doprowadzić do przedwczesnej śmierci jego klienta, podobnie jak jego ojca, który zmarł w wieku 57 lat z powodu problemów z oddychaniem.

Czy wyrok sądu, który uznał te argumenty, daje precedens nowej kategorii osoby objętej ochroną jako „uchodźcy klimatycznego”?

„Nie jest, wprost mówiąc, uchodźcą klimatycznym, bo taka koncepcja nie istnieje we francuskim prawie – mówi Riviere. – Jednak po raz pierwszy sąd wziął pod uwagę między innymi kryteria klimatyczne”.

Powietrze w Bangladeszu jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych na świecie.

Organizacje proimigracyjne oraz instytucje międzynarodowe od dłuższego czasu lansują koncepcję uchodźstwa z powodu warunków klimatycznych, np. katastrof wywołanych globalnym ociepleniem. To z kolei niepokoi przeciwników niekontrolowanej imigracji, bo rozszerza katalog powodów do pozostania w Europie o bardzo nieprecyzyjne kryteria. Nikt nie wie do końca, kto może ubiegać się o azyl jako uchodźca klimatyczny. Zmiany klimatyczne to były między innymi przyczyny konfliktu w Syrii i wynikającego z niego kryzysu imigracyjnego. (j)

źródło: Le Figaro

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Jak Donald Tusk debatę o imigracji zakończył

Kolejny meczet w Warszawie. Kto go buduje?

Torysi boją się oskarżeń o islamofobię