Protesty w Kabulu po spaleniu egzemplarzy Koranu

| 43 komentarzy|
image_pdfimage_print

Setki Afgańczyków obrzucało w środę kamieniami funkcjonariuszy policji i wykrzykiwało antyamerykańskie hasła w drugim dniu demonstracji po doniesieniach o spaleniu egzemplarzy Koranu w głównej bazie wojsk USA w Afganistanie.

Protesty miały miejsce w Kabulu, gdzie demonstranci wznosili okrzyki: „Śmierć Ameryce”, „Śmierć (prezydentowi Hamidowi) Karzajowi”. Rozwścieczony tłum nacierał na blokady policyjne i rozbijał okna w samochodach. Policja użyła armatek wodnych, żeby rozpędzić ludzi okupujących główną drogę. Co najmniej 11 osób zostało rannych.

Inna manifestacja odbyła się w mieście Dżalalabad, na wschodzie kraju. Tłum skandował tam „Niech żyje mułła Omar”! Mułła Omar to przywódca talibów. Lekarz ze szpitala w Dżalalabad powiedział AFP, że przyjęto tam 10 rannych w wyniku postrzału demonstrantów, jedna osoba zginęła.

Pokojowy protest przerodził się w ciągu dnia w agresywną demonstrację. W stronę bazy poleciały koktajle Mołotowa i kamienie.

Dowódca Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie, amerykański generał John Allen, przeprosił afgański naród za to, że „żołnierze z bazy Bagram w sposób nieodpowiedni pozbyli się dużej liczby materiałów religijnych, w tym ksiąg Koranu”.

Więcej na: www.wyborcza.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze