Próba cenzury „antyislamskiego” filmu na amerykańskiej uczelni

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Na South Dakota University (USD), profesor dziennikarstwa odmówiła odwołania projekcji filmu dokumentalnego o przemocy wobec kobiet w islamie.

1

 

 

 

 

 

 

 

Film „Honor Diaries”  miał być wyświetlony na corocznej konferencji dotyczącej kwestii kobiet i gender 10 kwietnia. Niektórzy członkowie grona pedagogicznego nie zgodzili się na wyświetlanie filmu. „Film ten podważa uczelnianą politykę ‚inclusive excellence’ (włączającej doskonałości), oznajmiła Musheera Anis Abdellatif, profesor na wydziale zdrowia i nauk przyrodniczych.

Organizacja studentów o nazwie Association for Advancement of Women’s Rights (Stowarzyszenie Promocji Praw Kobiet) zgodziła się zasponsorować wyświetlanie filmu, jednak później wycofała swoją zgodę.

Koordynator konferencji Miglena Sternadori, profesor na wydziale mediów i dziennikarstwa, powiedziała, że nie ugnie się pod presją wywieraną przez kolegów, z racji tego, że film prezentuje istotne kwestie w tematyce całej konferencji. „Cenzurowanie takiego filmu jest po prostu złe”, oświadczyła.

Prof. Sternadori
Prof. Sternadori

Film prezentuje sylwetki dziewięciu aktywistek praw kobiet, działających w kulturach akceptujących okaleczanie narządów płciowych kobiet, przymusowe małżeństwa młodych dziewcząt i przemoc wobec kobiet. Obraz był chwalony za zwrócenie uwagi opinii publicznej na trudną sytuację kobiet w kulturach Bliskiego Wschodu, a z drugiej strony krytykowany jako propaganda wymierzona przeciw muzułmanom.

„W filmie obecny jest najgorszy rodzaj antymuzułmańskiej bigoterii w przebraniu autentycznego problemu społecznego. Nie musicie wcale brać udziału w promowaniu agendy wrogów islamu”,
powiedział Ibrahim Hooper, rzecznik prasowy CAIR (Rada ds. Relacji Amerykańsko-Islamskich).

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

3

Zdaniem Sternadori film wcale nie jest antymuzułmański. Cieszy się on poparciem innych ugrupowań muzułmańskich, a w jego produkcji brali udział także muzułmanie.

Wczoraj, w piątek 10 kwietnia, projekcja filmu  nadal była planowana.

aQ na podst. www.tbo.com

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook