Pomoc dla Autonomii Palestyńskiej wspomogła terrorystów

1
Prezydent AP Mahmud Abbas z szefem Hamasu Ismailem Haniją
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Warta miliony funtów pomoc brytyjska dla Autonomii Palestyńskiej prawdopodobnie nie promowała pokoju ani pokojowych postaw społecznych.

Raport w tej sprawie, ogłoszony z okazji debaty parlamentarnej w Izbie Gmin na temat wydatków na pomoc zagraniczną, dotyczy dotacji o wartości 156.4 mln funtów, przekazanej przez Department for International Development (DFID) dla Autonomii Palestyńskiej (AP).

Audyt stwierdza, że jego wnioski są zgodne z hipotezą „kosztu alternatywnego”, która mówi, że „konflikt, a więc ofiary śmiertelne, są bardziej prawdopodobne, gdy koszt alternatywny angażowania się w konflikt zostanie obniżony”. Chodzi tu o to, że brytyjska pomoc przeznaczona jest dla pracowników budżetowych, a jeśli angażują się oni w działania terrorystyczne lub zagrażające pokojowi w AP, nie tracą stanowisk ani pensji. Według raportu, „Dla pracowników sektora publicznego koszt alternatywny konfliktu jest obniżony, ponieważ będzie na nich czekała otwarta opcja zatrudnienia po powrocie z aresztu, a ich rodzinom nadal będzie wypłacane ich wynagrodzenie”.

Badania wskazują, że w latach 1998-2011 na Zachodnim Brzegu wzrost zatrudnienia w sektorze publicznym o 1% miał miejsce przy jednoczesnym wzroście o 0,6% zgonów spowodowanych konfliktem. Wynika to z faktu, że po aresztowaniu danego pracownika jego stanowisko jest nadal utrzymywane, a zatrudniana jest kolejna osoba, która wykonuje pracę aresztowanego.

Sir Eric Pickles powiedział: „Niestety rola Autonomii Palestyńskiej ograniczyła się w najlepszym wypadku do zagrzewania do aktów przemocy, a w najgorszym do funkcji operatora polityki obrotowych drzwi dla terrorystów. Brytyjscy podatnicy będą wstrząśnięci gdy się dowiedzą, że pomagamy finansować politykę równych szans zatrudnienia dla skazanych terrorystów”.

Posłanka Joan Ryan, przewodnicząca Labour Friends of Izrael (Przyjaciele Izraela z Partii Pracy) wezwała do przeprowadzenia niezależnego dochodzenia w celu „zapewnienia, że pieniądze podatników będą wspomagać proces budowania pokoju i współistnienia, a nie skończą w kieszeniach skazanych terrorystów”.

Raport ODI wykazał, że fundusze DFID wystarczyły na pokrycie wynagrodzeń 5000 urzędników w ciągu pięciu lat, ale im więcej pieniędzy z pomocy zagranicznej przeznaczono na zatrudnienie w sektorze publicznym w badanym okresie czasu, tym więcej wystąpiło „związanych z konfliktem” zgonów.

Badanie nie znalazło żadnych dowodów, że pomoc DFID dla AP spowodowała bardziej pokojowe postawy.

Poseł Polak, z Partii Konserwatywnej, powiedział: „Przez wiele lat walczyliśmy o to, żeby zadać DFID pytania, by się upewnić, że pieniądze brytyjskich podatników docierają do właściwych miejsc, a nie do niewłaściwych kieszeni. DFID i FCO będą teraz musiały napisać od nowa swoje odpowiedzi dla parlamentu”.

Xsara na podstawie: www.telegraph.co.uk

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook