Autonomia Palestyńska: atak na kościół i próba pojednania

W kwietniu w mediach społecznościowych krążył pilny apel chrześcijańskich mieszkańców wsi Dżifna w Autonomii Palestyńskiej. Zaadresowany do premiera i ministra spraw wewnętrznych AP, Muhammada Sztajjeha, był on następstwem pełnego przemocy wydarzenia, jakie miało miejsce w tej wsi.

Mieszkańcy napisali w apelu, że uzbrojony „motłoch” pod przywództwem „wpływowego człowieka z okręgu Ramallah” wtargnął do wsi i zaczął strzelać, rzucać kamieniami i bombami zapalającymi w ich domy, wykrzykując podobne do ISIS, „rasistowskie i sekciarskie” hasła, włącznie z żądaniem, by płacili dżizję – pogłówne narzucane na chrześcijan i Żydów, którzy żyli pod rządami muzułmanów jako podporządkowana klasa.

Premier AP Muhammad Sztajjeh (Foto: https://www.flickr.com; UNIS)

Mieszkańcy wezwali Sztajjeha, by doprowadził sprawców do sprawiedliwości, aby odstraszyć innych od podobnych działań. Podkreślili również, że są obywatelami AP z tymi samymi prawami i obowiązkami, jak inni obywatele, i protestowali przeciwko używaniu przez napastników określenia ich jako „społeczność imigrantów”. Wysocy rangą funkcjonariusze AP zaczęli uspokajać atmosferę, podkreślając chrześcijańsko – muzułmańskie braterstwo, jakie istnieje w AP i obiecując, że sprawcy zostaną ukarani. Premier Sztajjeh potępił określenie „społeczność imigrantów” i powiedział: „Chrześcijanie są dużym odłamem narodu palestyńskiego i nie pozwolimy na używanie takich wyrażeń”.

Jednakże mimo zapewnień, że winni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności, palestyńskie aparaty bezpieczeństwa powstrzymały się od ukarania sprawców. (…) Przewodniczący rady wiejskiej, Amdżad ‚Awad, nazwał incydent „burdą” i twierdził, że podczas niego nie było żądania płacenia dżizji. W serii postów na stronie FB rady wiejskiej ‚Awad wezwał mieszkańców wsi do wycofania apelu do premiera Sztajjeha, twierdząc, że incydent nie miał nic wspólnego z sekciarstwem i dodał, że kiedy włączyła się policja AP i personel służb bezpieczeństwa, postanowiono zorganizować atwa, tradycyjną ceremonię pojednania na dziedzińcu kościoła wsi Dżifna. Ceremonia odbyła się z udziałem chrześcijańskich i muzułmańskich przywódców religijnych oraz przedstawicieli rządu AP.

Ceremonia atwa na dziedzińcu kościoła we wsi Dżifna (Źródło: Facebook.com )

———————————————-

W mediach palestyńskich szczególnie godny uwagi był artykuł palestyńskiego dziennikarza, ‚Abd Al-Ghani Salameha z gazety „Al-Ayyam”, który zamieścił na stronie Facebooka – ponieważ, jak powiedział, gazeta odmówiła jego publikacji. Oto fragmenty tego artykułu.

„W kategoriach bezpieczeństwa ten pełen przemocy incydent był pierwszym testem rządu Sztajjeha, mającym dowieść jak jest poważny i zdolny do przeciwstawienia się takiej haniebnej agresji przeciwko cywilom i zakłóceniom spokoju. Niestety, rząd nie oznajmił jednak wyraźnie, jakie [rzeczywiste] kroki podjął, poza tymi, zmierzającymi do uspokojenia opinii publicznej. Ten przestępczy atak nie był właściwie niespodziany i nie jest to nic niezwykłego w naszym społeczeństwie, jak raz za razem zapewniają [palestyńskie] media. (…) Najważniejsze jednak jest to, że reakcje chrześcijan, którzy zostali zaatakowani, wykazywały odpowiedzialność, człowieczeństwo i ostrożność. Ta społeczność nie [dała się] wciągnąć w przemoc ani we odwzajemnianie podżegania.

Każdy, kto myśli, że nasz kraj jest odporny na sekciarstwo, myli się. Nie jesteśmy mądrzejsi od Syryjczyków, Libańczyków lub Irakijczyków, którzy zniszczyli swoje kraje własnymi rękami na rzecz głupich, sekciarskich sloganów. Te kraje miały etniczną i wyznaniową różnorodność, a współpraca ich sekciarskich przywódców z wrogimi, zagranicznymi spiskami zapaliła lont wojny domowej, aż zostały całkowicie zniszczone… Tutaj, w Palestynie, jestem absolutnie przekonany – i mam nadzieję, że się mylę – że w każdym z nas jest sekciarski demon chowający się głęboko w środku. (…)

Jeśli [to zjawisko, pokazane w ataku na Dżifna] nie zostanie wykorzenione na krajowym poziomie i jeśli przestępcy nie otrzymają maksymalnej kary, ten zbrodniczy atak będzie kolejnym ogniwem w łańcuchu wojny domowej, chaosu bezpieczeństwa i upadku społecznego, tak jak to zdarzyło się w sąsiednich krajach. To wydarzenie jest objawem istnienia ekstremistycznej myśli ISIS i ekstremizmu kryjącego się w naszych sercach.(…) Ministerstwo dziedzictwa religijnego musi zakazać piątkowym kaznodziejom wypowiadania sekciarskich przekleństw i pełnych nienawiści wezwań i wypowiedzi, i musi ich za to ścigać. Sprawa wsi Dżifna jest haniebna, a milczenie o tym jest zbrodnią.

Tłumaczenie MEMRI
Źródło: https://www2.memri.org

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign