Polacy zaatakują teraz talibów w Afganistanie

| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Polskie wojsko w Afganistanie wyprowadziło się właśnie z trzech baz i skupiło w północnej części prowincji Ghazni. Dowództwo zapowiada, że taka koncentracja pozwoli nam skuteczniej atakować talibów. – Jesteśmy na to w tym roku wyjątkowo dobrze przygotowani – mówi gen. Edward Gruszka.

 

Tak jak zapowiadała „Gazeta”, Polacy oddają Amerykanom trzy zajmowane do tej pory bazy wojskowe: Warrior, Arianę i Giro. Naszych wojsk już tam nie ma, oficjalnie amerykański dowódca przejmie je w sobotę. Ich miejsce zajęła brygada grubo ponad tysiąca amerykańskich żołnierzy przerzuconych do prowincji Ghanzi z południa Afganistanu.

Nasi żołnierze zostali skoncentrowani w jednej, głównej bazie Ghazni i dwóch małych. Ich odpowiedzialność – decyzją dowództwa operacji NATO w Afganistanie – skurczyła się do dziewięciu dystryktów na północy prowincji Ghazni.

Polskie dowództwo uważa, że pozwoli to skuteczniej walczyć z talibami. – Tylko w naszym rejonie jest w tej chwili ok. 2,5 tys. polskiego wojska, 4,5 tys. żołnierzy afgańskiej armii i 2,5 tys. afgańskich policjantów – mówi rzecznik Dowództwa Operacyjnego polskiej armii ppłk Mirosław Ochyra. – Taka koncentracja pozwoli nam na przeprowadzenie działań ofensywnych z większym wykorzystaniem sił afgańskich.

Nasze dowództwo chce teraz przeprowadzić operacje uprzedzające tradycyjną, wiosenną ofensywę talibów. Ta ma zacząć się już wkrótce i potrwać do jesieni.

więcej na gazeta.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze