Paragraf 44 – zatrzymania blondynek podejrzanych o terroryzm

blondyny
| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Wydaje się, że absurd opisywany przez Josepha Hellera jest wyłącznie przedmiotem fikcji literackiej. Niestety wyobraźnia autora Paragrafu 22 nie tak daleka jest od rzeczywistości, bo jak inaczej można interpretować zachowania policji brytyjskiej, która zatrzymuje blondynki w związku z podejrzeniami o działalność terrorystyczną, tylko po to, by sprostać statystykom o równowadze ras?

blondynyW połowie czerwca światło dzienne ujrzał raport antyterrorystycznego ośrodka (watchdog), ujawniający, że policja zatrzymuje osoby nawet wtedy, kiedy nie ma najmniejszych podstaw do tego, by podejrzewać je o działalność terrorystyczną. Co więcej, czyni to tylko po to, aby nie zostać posądzoną o uprzedzenia rasowe. Jak argumentuje Lord Carlile of Berriew, QC (Queen’s Counsel, tytuł honorowego członka palestry), działania policji są nie tylko stratą czasu i pieniędzy podatników, ale też naruszają podstawowe prawa obywatelskie i prawie na pewno są niezgodne z prawem.

W raporcie znajdują się przypadki zatrzymań „osób, które są tak dalekie od jakiegokolwiek znanego profilu terrorysty, że nie ma najmniejszych szans, aby dana osoba mogła nim być”. W wypowiedzi dla BBC, dowodzi: Jeśli na przykład zatrzymuje się 50 blondynek, które nijak nie podpadają pod profil terrorysty, to jest to poważne naruszenie praw obywatelskich rzeczonych 50 blondynek. Od siebie dodam, że moja koleżanka trzydziestoletnia Polka też miała wątpliwą przyjemność sprawdzenia na własnej skórze, jak skuteczne jest angielskie prawo, jeśli idzie o skrupulatność policji w wypełnianiu statystyk, której pozazdrościć by mógł niejeden brukselski urzędnik. Rzekoma terrorystka jest jasną szatynką, ma niebieskie oczy i 160 cm wzrostu.

Według raportu powodem takiego stanu rzeczy jest niewłaściwa interpretacja paragrafu 44 ustawy antyterrorystycznej 2000 (the Terrorism Act 2000). Na podstawie wspomnianego paragrafu policja może zatrzymać i przeszukać kogokolwiek, kto znajduje się na określonym terenie, bez podejrzenia o popełnienie przestępstwa.

Na podstawie tego prawa w ubiegłym roku nastąpił wzrost zatrzymań białych poddanych Królowej Elżbiety z 29 000 do 73 000, czarnych 3 600 do 15 200 i Azjatów 5 500 do 20 700. Mimo tego, że biali stanowią największą grupę w populacji, zatrzymania czarnych i Azjatów były częstsze. Dlaczego? Jak dowodzi Lord Carlie nierównowaga etniczna stanowi proporcjonalną konsekwencję faktu, że główne zagrożenie terrorystyczne pochodzi … od islamskich terrorystów.

John Yates, asystent komendanta Metropolitan Police (która odpowiedzialna jest za 90 procent zatrzymań) powiedział: Prosimy naszych policjantów, aby używali zdrowego rozsądku i prawa do podejmowania decyzji.

Nie wiem jak Państwu, ale mnie od razu na myśl przychodzą niewybredne kawały o policjantach.

Jagoda Gwizd

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook