Państwo Islamskie chciało wymienić terrorystkę za dziennikarza?

Dr Aafia Siddiqui, terrorystka
Dr Aafia Siddiqui, terrorystka
| 4 komentarzy|
image_pdfimage_print

Pakistańska terrorystka stała się obiektem zainteresowania przedstawicieli Państwa Islamskiego (IS), którzy podobno żądali jej uwolnienia w zamian za oddanie Amerykanom dziennikarza Jamesa Foleya.

Skazana na 86 lat więzienia Aafia Siddiqui jest bardzo popularną postacią w Pakistanie i Afganistanie, postrzeganą tam jako ofiara ucisku religijnego. Czy IS chce za jej pomocą zdobyć wpływy w tych krajach?

Dr Aafia Siddiqui, terrorystka
Dr Aafia Siddiqui, terrorystka

Aafia Siddiqui, wykształcona na amerykańskim uniwersytecie MIT neurobiolog, została aresztowana w 2008 roku w Afganistanie. W jej rzeczach znaleziono dokumenty dotyczące broni biologicznej, tak zwanej brudnej bomby oraz wirusów, co wskazywało, że przygotowuje zamach przeciwko USA. Podczas przesłuchań udało jej się przechwycić broń i strzelić do prowadzących śledztwo. Po tym zdarzeniu trafiła do USA, gdzie została skazana za próbę zabójstwa.

Jak pisze „New York Times”, dżihadyści z IS przedstawili Amerykanom „brudną listę” żądań, od których uzalezniali zwolnienie przetrzymywanych cudzoziemców, m.in. reportera Jamesa Foleya. Władze USA stosują jednak politykę „zera ustępstw” wobec żądań terrorystów, co spotyka się zresztą z krytyką tych państw europejskich, która za uwolnienie swoich zakładników zapłaciły duże sumy (np. Francja).

W oczach Amerykanów Siddiqui to terrorystka, ale Pakistańczycy traktują ją raczej jako bohaterkę. Rząd tego kraju próbował nawet wymienić ją za współpracownika CIA, który zabił dwie osoby w Lahaur w 2011 roku.

Sprawa Siddiqui okazała się łatwym sposobem na zdobycie sympatii dla IS w Pakistanie i Afganistanie. Specjaliści podejrzewają, że do szeregów organizacji wstąpiło wielu talibów – weteranów. „IS próbuje zmobilizować ludzi do uzasadnionego potępienia czegoś, co postrzegają  jako ucisk wyznawców islamu przez Zachód” – wyjaśnia „The Telegraph ekspert Michael Semple.

Veronica Franco, na podstawie: http://www.telegraph.co.uk

 

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze