Palestyńska pochwała izraelskiej demokracji

'Imad Al-Faloudżi (Zdjęcie: Youtube.com)
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Po wyborach izraelskich Imad Al-Faloudżi, szef mieszczącego się w Gazie Instututu Dialogu Międzykulturowego, napisał artykuł zatytułowany “Demokracja Izraela i nasza anarchia”. 

Faloudżi jest byłym członkiem Hamasu, który opuścił ten ruch w 1996 r. i był później ministrem informacji i doradcą Jasera Arafata. Poniżej podajemy fragmenty artykułu [1]:

'Imad Al-Faloudżi (Zdjęcie: Youtube.com)
‚Imad Al-Faloudżi (Zdjęcie: Youtube.com)

Nie jest wstydem widzenie sytuacji taką, jaka jest, i nie jest mądrością zostanie ekspertem tylko w przeklinaniu i pogardzaniu naszym wrogiem. Wiem, jak trudno jest porównywać wewnętrzną sytuację Palestyńczyków – nasze kształtowanie własnej polityki, wewnętrzne stosunki między nami i sposoby rozwiązywania naszych różnic – z wewnętrzną sytuacją wroga, który okupuje nasz kraj, uzurpuje sobie nasze miejsca święte i odmawia naszych najbardziej minimalnych praw. Ale ten wróg udowadnia nam i społeczności międzynarodowej, że mimo swojej tyranii i agresji, przewyższa nas pod wieloma względami, które nie są już ukryte przed żadnym obserwatorem posiadającym minimalny stopień obiektywizmu.

Każdy, kto bada twór izraelski, jest zdumiony rozmiarami wewnętrznej niezgody w każdej kwestii między [sektorami] świeckim i religijnym, a także niezgodą wewnątrz tych sektorów. Mają prawicę, centrum i lewicę… i każdy pogląd ma zwolenników i przeciwników, a każdy wyższy rangą ma całe dossier oskarżeń przeciwko sobie. Ale mimo tego wszystkiego uchwalają prawa, które rządzą [postępowaniem w sprawie] tych sporów i ustalają wspólny cel: cel służenia państwu Izrael i ludowi Izraela. Udaje im się użyć wewnętrznych sporów jako źródła siły.

A my, “posiadacze prawdy” – spójrzcie co dzieje się z nami. Uderzamy w każdym kierunku bez uzgodnionego planu lub celu. Każda partia lub grupa ma własny plan i cel. Nie wierzymy w zjednoczone środki. Wyrzekamy się wszystkich praw i statutów i zniszczyliśmy wszystko, co nas jednoczyło. Każda grupa twierdzi, że posiada prawdę absolutną i przedstawia przekonania innych jako wierutne kłamstwa. Nie posiadamy zdolności słuchania siebie nawzajem. Anarchia rządzi: anarchia polityczna, ekonomiczna, społeczna, a nawet pojęciowa.

Spójrzmy na platformy kampanii partii izraelskich i na czym się skupiały. Wszystkie zgadzały się co do potrzeby służenia ludziom na poziomie społeczno-ekonomicznym, promowaniu zatrudnienia, kultywowaniu rodziny i rozwiązaniu jej problemów, zlikwidowaniu bezrobocia, promowaniu edukacji i osiągnięciu bezpieczeństwa dla wszystkich obywateli. Oni nie skupiają się tak bardzo na politycznej wymianie ciosów i na pustym pozerstwie.

Ale na naszej [arenie politycznej] wszyscy mówią o polityce i ogólnych sprawach polityki zagranicznej, a tylko rzadko jakaś partia zajmuje się poprawą życia ludzi i rozwiązaniem kryzysów wewnętrznych od których cierpią. Ponadto, nikt nie proponuje rozwiązań na cokolwiek.

Wiem, że to porównanie jest trudne i może rozgniewać tych, którzy odmawiają spojrzenia na ponurą rzeczywistość. Nie ma jednak alternatywy dla powiedzenia tych rzeczy. Być może niektórzy z nas przebudzą się i wykorzystają możliwość poprawy naszej sytuacji. Nasi bracia Palestyńczycy w środku [tj. Arabowie izraelscy] ustanowili model jedności [przez zjednoczenie wszystkich swoich partii politycznych w Knessecie] i dowiedli tym, że my [Palestyńczycy] jesteśmy zdolni do zmiany, kiedy rozumiemy niebezpieczeństwo, i że nadal istnieje nadzieja.

Przypis: [1] Amad.ps, 18 marca 2015.

Tłumaczenie MEMRI
Źródło: www.memri.org

Artykuł publikujemy z nieznacznymi skrótami. Tytuł – Euroislam.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze