Pakistan: z całą mocą przeciwko talibom

Pakistan rozpoczyna ofensywę przeciwko talibom
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Armia pakistańska rozpoczęła 19 października ofensywę przeciwko talibskim rebeliantom w Południowym Waziristanie. Operację z użyciem ciężkiej artylerii podjęto po kilku miesiącach przygotowań  – w tym czasie talibowie przeprowadzili szereg śmiałych ataków, między innymi na kwaterę główną armii.

Pakistan rozpoczyna ofensywę przeciwko talibomSiły wojskowe liczą  28 tysięcy żołnierzy; talibów jest 10 tysięcy, w tym około tysiąca zaprawionych w bojach Uzbeków i pewna liczba Aarabów związanych z Al-Kaidą. Armia dysponuje lotnictwem i przewagą ogniową, nie podała jednak, kiedy spodziewa się zakończyć – z sukcesem – ofensywę. Walki toczyć się będą w półautonomicznej prowincji, w górskim regione z licznymi wąwozami, w których mogą ukrywać się rebelianci, od dawna już przygotowujący się do obrony. Wielu mieszkańców Waziristanu, szczególnie z plemienia Meszud, popiera talibów. Należy się także spodziewać ataków bombowych, w tym samobójczych, na tyły armii i jej linie zaopatrzenia.

Po raz pierwszy wojskowi, partie polityczne i większość opinii publicznej w Pakistanie mówią jednym głosem o swej determinacji do pokonania rebeliantów – jedność ta może jednakże pęknąć w razie niepowodzenia operacji lub wielu ofiar śmiertelnych wśród cywilów.

Oczekuje się, że talibowie odpowiedzą atakami bombowymi w miastach i wypadami grup komandosów. Wprawdzie ludność kraju jest już zahartowana wobec aktów przemocy, jednak krew na ulicach miast z pewnością zwiększy presję na rząd i wojsko, by jak najszybciej skończyły z rebeliantami.

Operacji zagraża również  możliwe wsparcie dla talibów, jakie może nadejść ze zstrony innych zmilitaryzowanych grup antyrządowych z samego Pakistanu a także zza granicy afgańskiej. Z drugiej strony, niektóre doniesienia prasowe mówią o tym, że talibowie afgańscy zamierzają pozostać neutralni w tym konflikcie. Armia pakistańska twierdzi również, że zabezpieczyła możliwe drogi ucieczki talibów z Pakistanu do Afganistanu oraz nie dopuści do przenikania rebeliantów w odwrotnym kierunku.

Talibowie pakistańscy są  blisko powiązani z Al-Kaidą oraz grupami antyindyjskich bojowników, stacjonujących w pakistańskiej części Pendżabu. Ci ostatni mogą przeprowadzić ataki, odciągające uwagę wojska od ofensywy w Waziristanie.

Możliwe jest również  wycofanie się oddziałów talibańskich celem przegrupowania na południe, do Beludżystanu, prowincji jak dotąd wolnej od islamistycznej przemocy.

Na podstawie doniesień  agencji Reutersa oprac. PJ

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook