Pakistan pręży muskuły. Odpalił rakiety

Pocisk balistyczny Shaheen I
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print
Pocisk balistyczny Shaheen I
Pocisk balistyczny Shaheen I

Pakistańska armia przeprowadziła udaną próbę dwóch pocisków balistycznych krótkiego zasięgu, zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych. Chodzi o pocisk Shaheen I o zasięgu 650 kilometrów i pocisk Ghaznavi, który może dotrzeć do celu oddalonego o 290 kilometrów.

Jak sprecyzowano, sobotnią próbę obserwował premier Pakistanu Yousaf Raza Gillani wysocy rangą wojskowi i przedstawiciele władz. Miejsca startu nie ujawniono.

Pakistański arsenał rakietowy budowany jest na wypadek ewentualnej konfrontacji z Indiami. Rakieta Shaheen I mogłaby razić cele takie jak na przykład stolica Indii, Delhi. Oba kraje łączą umowy, na mocy których zazwyczaj powiadamiają się wzajemnie o planowanych testach rakietowych. Testy takie obie strony przeprowadzają regularnie od czasu pierwszych prób z bronią jądrową w 1998 roku.

Sobotnia próba nastąpiła ponad tydzień po spotkaniu premiera Indii Manmohana Singha z szefem pakistańskiego rządu na marginesie szczytu przywódców krajów Azji Południowej w stolicy Bhutanu, Thimphu. Pierwsze od dziewięciu miesięcy spotkanie obu polityków oceniano jako zapowiedź odwilży w relacjach na linii Delhi-Islamabad, które ochłodziły się po atakach terrorystycznych w Bombaju w 2008 roku.

Więcej na: dziennik.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze