Okrutna tradycja obrzezania kobiet: przypadek Monachium

W Monachium około 800 dziewcząt w wieku od czterech do ośmiu lat jest zagrożonych okaleczeniem narządów płciowych, FGM. Ginekolodzy i służba zdrowia są zaniepokojeni i starają się prowadzić kampanie oświatowe.

„Oficjalnie zanotowano w Monachium ponad 10 000 kobiet, które pochodzą z krajów o tej okrutnej tradycji, takich jak Somalia, Egipt i Erytrea” – mówi Nicole Schmidt z Departamentu Zdrowia i Środowiska, nie licząc kobiet – uchodźców.

Organizacja Grupa Miejska Monachium związana z “Terre des Femmes” (Ziemia Kobiet) zakłada, że mieszka tam ponad 3000 obrzezanych kobiet. W ich rodzinach są córki. Co dzieje się z nimi, gdy osiągają wiek od czterech do ośmiu lat? „Około 800 dziewcząt w Monachium jest zagrożonych obrzezaniem. To sprawia, że ​​jesteśmy bardzo zaniepokojeni” – mówi Juliane von Krause z Organizacji Praw Człowieka.

Temat FGM jest w tym mieście obecnie tak palący i aktualny, że rada do spraw migracji zwołała specjalną sesję na ten temat. Okaleczanie narządów płciowych jest również postrzegane jako problem przez Wydział Zdrowia (RGU) i monachijską klinikę dla kobiet. „Chcemy dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić najlepszą możliwą ochronę i profesjonalną pomoc zagrożonym i dotkniętym tą praktyką dziewczętom i kobietom” – podkreśliła przedstawicielka wydziału zdrowia Stephanie Jacobs na konferencji, która została zorganizowana niedawno przez oba te organy.

Na szczęście poradnie doradzające kobietom w ciąży w Monachium umożliwiają delikatne  wypytanie kobiet z Sudanu, czy należące do irackich Kurdów o możliwe bóle w okolicy łonowej, bez obrażania ich odczuć i tradycji. Obrzezane kobiety w ciąży i matki są wyraźnie informowane, że FGM jest w Niemczech przestępstwem. Doradca społeczny w Monachium i lekarze chcą przynajmniej córki tych kobiet uchronić przed tą  niewypowiedzianą traumą.

Ginekolog pochodząca z Sudanu, Eiman Tahir (50), studiowała medycynę w Niemczech. Jej gabinet ginekologiczny znajduje się Sonnenstraße, blisko centrum. Jak mówi: “Znam także arabski, kobiety przychodzą do mnie zupełnie normalnie, głownie w celu profilaktyki nowotworowej, ale prawie nie ma dnia, żeby nie przyszła jakaś obrzezana. Pacjentki te  doświadczają różnych dolegliwości, takich jak pieczenie podczas oddawania moczu, okropne przewlekłe infekcje lub ból podczas okresu i stosunku”.

Tradycja obrzezania licząca ponad 5000 lat jest nadal silna: obrzezanych jest 90 procent Egipcjanek, a w Somalii prawie 100 procent wszystkich kobiet. W tych afrykańskich krajach, w tym Erytrei, Sudanie, a także w Indonezji i u irackich Kurdów, w zależności od regionu, praktykowana jest też najbardziej ekstremalna forma okaleczenia: obrzezanie faraońskie. Ginekolog Tahir wyjaśnia: “Jeśli te kobiety są w ciąży, nie mogę właściwie zbadać ich pochwowo, muszę je ‘otworzyć’ przeprowadzając małą operację”.

Jeśli kobiety tego sobie nie życzą, mogą pojawić się komplikacje przy porodzie. W fazie parcia ginekolodzy często dokonują cięcia, aby dziecko mogło się wydostać. Ale czasami nie jest to konieczne – wyjaśnia Lisa-Maria Wallwiener, która jako asystent lekarza w klinice już od dawna opiekuje się dziećmi “Niemal zawsze blizna pęka, co nie jest jednak problematyczne, ponieważ tkanka jest mało ukrwiona. Brałam udział w 10 porodach obrzezanych kobiet. Dostają mocny środek przeciwbólowy i po porodzie może się okazać, że ich jakość życia się poprawi, zwłaszcza jeśli były wcześniej szczelnie zaszyte” – mówi Wallwiener.

W Niemczech lekarze nigdy nie spełniają życzenia niektórych kobiet, które proszą o ponowne identyczne zaszycie, żeby stały się znowu atrakcyjne dla swoich mężów.

Dlaczego rytuał obrzezania – za pomocą brzytwy pod drzewem, czy też higienicznie w egipskich szpitalach – jest wciąż na porządku dziennym? Ralph Kästner, położnik, wyjaśnia:  „To jest patriarchalny obyczaj. W ten sposób jest gwarantowana wierność żony. W celu  kontrolowania seksualności kobiety należy zagwarantować jej wierność małżonkowi”.

Dr. Christoph Zerm jest ekspertem od FGM i uczulił już kolegów z Monachium na ten problem. Ginekolog ten od 20 lat oferuje konsultacje dla kobiet z okaleczaniem narządów płciowych: “Odcięcie łechtaczki oznacza tyle, co utrata prącia dla mężczyzny” – mówi.  Kobiety często nie dostają narkozy. Ból jest niewypowiedziany, prawie miażdżący. “Małe dziewczynki przechodzą przez piekło i cierpią w milczeniu przez całe życie, ponieważ rozmawianie o seksie z siostrą lub najlepszą przyjaciółką jest tabu, co sprawia, że ​​są podwójnie straumatyzowane” – twierdzi lekarz.

Obrzezanie jest praktykowane w 29 krajach. Obrzezane kobiety są ofiarami ograniczeń społecznych i szkodliwych tradycji. Wreszcie, FGM jest częścią dużego problemu: przemocy wobec kobiet. W Monachium miejskie centrum doradcze IMMA oferuje imigrantkom bezpłatną poradę.

Oprac. Natalia Osten-Sacken, na podst. https://www.focus.de

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign