Obrzezanie kobiet nielegalne w Sudanie

Aisha Bushra Eltahir i jej jedenastoletnia córka Minan Altain Mirgany, z Sudanu, walczyły z FGM jeszcze za rządów al Bashira. Matka jest obrzezana, ale żadnej ze swoich trzech córek nie okaleczyła. Fot. DFID/Steph Moor
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Sudan zakazał okaleczania narządów płciowych kobiet i dziewczynek, znanego pod angielskim skrótem FGM. Za naruszenie zakazu przewidziane są kary do trzech lat więzienia.

W Sudanie praktyka okaleczania dziewczynek jest powszechna; według ONZ około 87% dziewczynek i kobiet w wieku 14-49 lat jest obrzezanych. W niektórych prowincjach Sudanu już wcześniej zabieg ten był nielegalny, ale zakaz nie był przestrzegany. Nie wiadomo, czy nowe przepisy będą skuteczniejsze.

Zabieg, przeprowadzany zwykle przez tradycyjne znachorki, polega na ogół na wycięciu łechtaczki i warg sromowych, a czasem także na częściowym zaszyciu samego wejścia do pochwy. Jego celem jest ograniczenie przyjemności, czerpanej przez kobiety z seksu, a rezultatem różne problemy zdrowotne, takie jak zapalenia dróg moczowych, pęcherza i nerek, cysty, ból w czasie stosunku i trudności z porodem.

W niektórych przypadkach kończy się to śmiercią ofiary. Według tradycyjnych wyobrażeń operacja ma zapobiec „rozwiązłości” kobiet, a kobiety nieobrzezane uważane są za nieskromne i mają trudności przy wychodzeniu za mąż.

Obrzezanie kobiet praktykowane jest w ponad 30 krajach na świecie,  głównie w muzułmańskich krajach w  Afryce i na Bliskim Wschodzie. Praktykowane jest także, choć jest zabronione, w Europie, wśród imigrantów z tych krajów.

Nie jest to zabieg w islamie określany jako „obowiązkowy”, ale na ogół jest uznawany za „zalecany” w oparciu o kilka opowieści (hadisów) z życia Mahometa. Wielu islamskich teologów wydało jednak opinie przeciwne okaleczaniu dziewczynek, m.in. teolodzy z uniwersytetu islamskiego Al Azhar i Wielki Mufti Egiptu.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Zakaz okaleczania dziewczynek w Sudanie jest częścią rewolucji obyczajowej, jaka dokonuje się w tym kraju po obaleniu rok temu długoletniego dyktatora, Omara al-Bashira, który rządził w oparciu o tradycyjne prawo islamskie, szariat. Do jego obalenia przyczyniły się masowe demonstracje, a ważną w nich rolę odegrały kobiety.

Od roku trwa odchodzenie od szariatu, zlikwidowano przepisy ograniczające możliwości studiowania i pracy kobiet i nakazujące im noszenie określonych strojów. Kobieta została przewodniczącą Sądu Najwyższego, zniesiono karę śmierci za porzucenie islamu (pisaliśmy o tym tutaj, tutaj i tutaj). (g)

Źródło: BBC

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook