Sudan legalizuje porzucenie islamu

Sudan ma szanse na rozwój turystyki, jeśli otworzy się na świat. Piramidy z Meroe, fot. Retlaw Snellac Photography, lic. CC
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

W Sudanie przygotowany jest dekret znoszący karę śmierci za porzucenie islamu (apostazję), ustanowioną w 1991 roku przez kodeks karny obalonego w ubiegłym roku dyktatora Umara al Baszira.

Jak powiedział Mohamed Hassan Arab, jeden z przywódców rządzącej Sudanem koalicji, dekret jest już gotowy i zostanie w najbliższym czasie zaaprobowany przez wspólne posiedzenie rządu i Sovereign Council (rodzaj tymczasowego parlamentu).

Kara za apostazję została w Sudanie wprowadzona jeszcze za poprzedniego dyktatora, Gafara Nimeirego, który w 1983 roku ogłosił, że podstawą prawa sudańskiego będzie szariat. Kara została wykonana tylko raz, w 1985 roku na 76-letnim umiarkowanym polityku o nazwisku Mahmoud Mohammed Taha, który protestował przeciwko wprowadzeniu szariatu, co uznano za apostazję i powieszono go.

„Kara śmierci za apostazję zagraża swobodzie przekonań i wierzeń i podważa społeczny spokój i stabilizację”, powiedział Hassan Arab portalowi Sudan Tribune. Zalegalizowanie apostazji jest kolejnym krokiem odchodzenia od szariatu w Sudanie. W listopadzie odwołano przepisy o „porządku publicznym”, które zabraniały sprzedawania alkoholu, a kobietom nakazywały zakrywanie włosów, zakazywały kontaktów z obcymi mężczyznami i ograniczały dostęp do uczelni i pracy.

Sudan jest jednym z najbiedniejszych krajów Afryki, dochód na głowę w dolarach, według siły nabywczej wynoszący 2,900 dolarów, jest dziesięć razy mniejszy niż w Polsce. (g)

Na podstawie Sudan Tribune i barnabasfund.org

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook