Sudan legalizuje porzucenie islamu

W Sudanie przygotowany jest dekret znoszący karę śmierci za porzucenie islamu (apostazję), ustanowioną w 1991 roku przez kodeks karny obalonego w ubiegłym roku dyktatora Umara al Baszira.

Jak powiedział Mohamed Hassan Arab, jeden z przywódców rządzącej Sudanem koalicji, dekret jest już gotowy i zostanie w najbliższym czasie zaaprobowany przez wspólne posiedzenie rządu i Sovereign Council (rodzaj tymczasowego parlamentu).

Kara za apostazję została w Sudanie wprowadzona jeszcze za poprzedniego dyktatora, Gafara Nimeirego, który w 1983 roku ogłosił, że podstawą prawa sudańskiego będzie szariat. Kara została wykonana tylko raz, w 1985 roku na 76-letnim umiarkowanym polityku o nazwisku Mahmoud Mohammed Taha, który protestował przeciwko wprowadzeniu szariatu, co uznano za apostazję i powieszono go.

“Kara śmierci za apostazję zagraża swobodzie przekonań i wierzeń i podważa społeczny spokój i stabilizację”, powiedział Hassan Arab portalowi Sudan Tribune. Zalegalizowanie apostazji jest kolejnym krokiem odchodzenia od szariatu w Sudanie. W listopadzie odwołano przepisy o “porządku publicznym”, które zabraniały sprzedawania alkoholu, a kobietom nakazywały zakrywanie włosów, zakazywały kontaktów z obcymi mężczyznami i ograniczały dostęp do uczelni i pracy.

Sudan jest jednym z najbiedniejszych krajów Afryki, dochód na głowę w dolarach, według siły nabywczej wynoszący 2,900 dolarów, jest dziesięć razy mniejszy niż w Polsce. (g)

Na podstawie Sudan Tribune i barnabasfund.org

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Grzegorz Lindenberg

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Przegląd wydarzeń 16-22.11

Islam na Bliskim Wschodzie: reformy kontrolowane

“Gangi zagrożeniem dla naszej demokracji”