„Ocalona” z Rotherham oskarża islamski ekstremizm

Ella Hill

Jako ofiara gangu z Rotherham chcę, aby ludzie wiedzieli, że to ekstremizm religijny jest inspiracją moich prześladowców. Gangi nie działają jak krąg pedofilów, ale jak sieci terrorystyczne, używając tych samych strategii.

Jestem ocalałą ofiarą gangu z Rotherham. Nazywam siebie ocaloną, ponieważ wciąż żyję. Jestem częścią największego w Wielkiej Brytanii dochodzenia w sprawie wykorzystywania seksualnego dzieci.

Kiedy byłam nastolatką, zostałam porwana i byłam przetrzymywana w różnych domach na północy Anglii, gdzie byłam bita, torturowana i zgwałcona ponad 100 razy. Moi prześladowcy bili mnie i wyzywali w rasistowski sposób. Wyjaśnili mi, że ponieważ nie jestem muzułmanką, ani dziewicą, i nie ubieram się „skromnie”, zasługuję na „karę”. Powiedzieli, że muszę „być posłuszna”.

Groźby śmierci pod adresem moim i moich rodziców uniemożliwiały mi ucieczkę przez około rok. Policja mi nie pomogła. (…) W kontynentalnej Europie konflikt wokół imigrantów i uchodźców jest podsycany przez historie o kobietach gwałconych przez migrantów. Niektórzy nawołują do brutalnych ataków na „wszystkich muzułmanów” i ogłaszają „wojnę z islamem”. Islamofobiczna nienawiść online i osobiste ataki pojawiają się każdego dnia. W odpowiedzi grupy antyfaszystowskie i „skrajnie lewicowe” przeprowadziły własne brutalne ataki na grupy, które uważają za „białych suprematystów” lub „nazistów”.

Religijna indoktrynacja jest ważną częścią procesu angażowania młodych mężczyzn w przestępczość.

Jako osoba, która doświadczyła życia w gangu molestującym, mogę z całą pewnością stwierdzić, że żadna z tych rzeczy nie ma większego wpływu na ich zachowania. Podobnie jak terroryści, gangsterzy molestujący dziewczęta mocno wierzą, że zbrodnie, które popełniają, są uzasadnione ich przekonaniami religijnymi.

Rosnąca antymuzułmańska nienawiść prawdopodobnie tylko umocni muzułmanów w ich przekonaniach i poprowadzi zwykłych młodych wyznawców islamu w kierunku fundamentalizmu, do gangów wykorzystujących dziewczęta i do terroryzmu. Koleżeństwo, ochrona, pieniądze i nagrody oferowane przez te grupy sprawiają, że są one atrakcyjne dla wielu. Kilku młodych mężczyzn, z którymi rozmawiałam, żartowało, że bycie gangsterem i pójście do więzienia to ich „życiowe cele”.

Jakkolwiek duży czy mały jest problem z powstrzymaniem przestępczości gangów, to jest on wystarczająco duży, aby uzasadnić obawy w skali kraju, nie tylko ze względu na wagę przestępstw, ale także ze względu na stopień terroru i zagrożenia życia. To naprawdę niszczy życie, rodziny i społeczności. Nie mówimy tu nawet o osobach, które nie przeżyły.

Eksperci twierdzą, że gangi molestujące to nie to samo, co kręgi pedofilskie. Jest to coś, co władze państwa  muszą naprawdę zrozumieć, aby w przyszłości zapobiec przestępstwom związanym z gangami.

W listopadzie 2017 r. szwedzki rząd zorganizował spotkanie, na którym stwierdził, że: „Przemoc seksualna jest wykorzystywana jako taktyka terroryzmu” i jako taka została uznana za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Szwecji. Związek między terroryzmem a gwałtami dokonywanymi przez islamistyczne gangi nie został zignorowany. Rząd wezwał do edukacji w zakresie przeciwdziałania ekstremizmowi. Uważam, że jest to wyważona i inteligentna reakcja władz.

Religijna indoktrynacja jest ważną częścią procesu angażowania młodych mężczyzn w przestępczość. Religijne poglądy na temat czystości, dziewictwa, skromności i posłuszeństwa są powtarzane aż do momentu, gdy przerażające znęcanie się staje się normą. Moi oprawcy tak to tłumaczyli:

„Muzułmańskie dziewczęta są dobre i czyste, ponieważ ubierają się skromnie, zakrywają ciało aż do kostek i nadgarstków i zakrywają obszar krocza. Pozostają dziewicami do ślubu. To są nasze dziewczyny. (…) Białe dziewczyny i niemuzułmanki są złe, ponieważ ubierają się jak dziwki, pokazując zarys swoich ciał (pokazując lukę między udami, same proszą się o gwałt) i dlatego są niemoralne. Białe dziewczyny śpią z setkami mężczyzn; nie jesteście jak nasze dziewczyny, jesteście bezwartościowe i zasługujecie na gwałt zbiorowy”.

Ta nienawistna religijna hipokryzja nie jest wyjątkowa. Mój główny oprawca cytował mi wersety z Koranu, gdy mnie bił. Jednak niemal identyczne teksty (o kamienowaniu na śmierć dziewic, które nie krzyczą, gdy są gwałcone) można znaleźć również w Biblii. Problem nie dotyczy samego tekstu, ale jego interpretacji. W rzeczywistości istnieje wiele przypadków cytowania Biblii w celu usprawiedliwienia strasznych ludzkich niesprawiedliwości, takich jak zniewolenie ludzi z Afryki, antysemityzm i przemoc wobec osób LGBT. Wszystkie główne światowe religie, w tym hinduizm i buddyzm, do jakiegoś czasu były powiązane z ekstremalnymi naruszeniami praw człowieka wobec mężczyzn, kobiet i dzieci.

Przeżyłam przerażającą, religijnie usankcjonowaną przemoc seksualną i tortury – więc zdecydowanie uważam, że musimy być świadomi religijnego ekstremizmu jako czegoś potencjalnie szkodliwego, abyśmy mogli chronić ludzi przed nim.

Ale dla Tommy’ego Robinsona i jego zwolenników skupienie się na całej religii, oparte na okrutnych interpretacjach niektórych pism świętych przez niektórych ludzi, jest co najmniej pomocne. Wiele z jego religijnych teorii i przypuszczeń nie jest czymś, do czego mogę się odnieść w moich prawdziwych doświadczeniach życiowych.

Jak większość ocalałych, które przeżyły gang, wiem, że absolutnie potępiam antyislamską nienawiść i nie popieram protestów English Defense League. Z pewnością nie chcemy przypadkowych ataków na „wszystkich muzułmanów”. Nie naprawisz szkód przemocą. Wolnomyśliciele pochodzenia pakistańskiego czy muzułmańskiego, tacy jak Nazir Afzal, zgadzają się z tym i wielu z nich radzi sobie z tym niewiarygodnie dobrze.

Jako ofiara gangu z Rotherham słyszę, że poprawia się zarówno ochrona dzieci, jak i ściganie przestępców, jednak ku mojej frustracji okazuje się, że prewencja tak naprawdę nawet się nie zaczęła.

Widziałam, jak młodzi mężczyźni są przygotowywani przez starszych członków gangu, by stać się oprawcami. Jest to bardzo podobne do taktyk stosowanych w pozyskiwaniu terrorystów, z bombardowaniem miłością, językiem pełnym emocji („bracie”, etc), obietnicami bogactwa i sławy, a następnie upokorzeniem, kontrolowaniem z poczuciem winy i wstydu, szkoleniem z bronią i zaszczepianiem nienawiści i strachu przed obcymi. Jednocześnie przekonują tych młodych mężczyzn, że muszą znaleźć dziewczyny, które będą gwałcone przez gang.

Przestępczość gangów molestujących jest podtrzymywana przez religijny ekstremizm. Podobnie jak w Szwecji, musimy oficjalnie uznać ten fakt i pracować nad ograniczeniem głoszenia ekstremizmu, nauczaniem różnorodności religijnej oraz edukacją na temat jakości relacji, jednocześnie wyciągając wnioski z programów Prevent i Channel. Potrzebujemy uważnego, przemyślanego podejścia, które szanuje prawa człowieka wszystkich.

Ella Hill to pseudonim

Tłum. GB na podstawie https://www.independent.co.uk

Poglądy wyrażone w publikowanych artykułach nie zawsze są zgodne z poglądami redakcji  Euroislamu

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign