„Obywatel Khan” śmieszy i obraża

Citizen Khan
| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Pilotażowy odcinek serialu komediowego BBC One, zatytułowany „Citizen Khan” obejrzało 3,6 miliona widzów. Po emisji do BBC wpłynęło 200 skarg, w których zarzucano, że serial podtrzymuje stereotypy i wykpiwa Koran.

Bohaterem sitcomu jest „Pan Khan” (jak sam się wszystkim przedstawia), pakistański muzułmanin i działacz miejscowego meczetu w Birmingham. Serial wyśmiewa jego zadufanie oraz złudzenia na temat jego pozycji w społeczności i roli głowy rodziny.

Szczególne sprzeciwy wywołała scena, w której mocno umalowana córka Khana, słysząc zbliżającego się ojca zakłada szybko hidżab i udaje, że czyta Koran. W innej, Khan krytykuje angielskiego zarządcę meczetu, mówiąc: „Nie możesz być prawdziwym muzułmaninem, bo jesteś rudy!”.

Jak na złość krytykom, serial został stworzony przez brytyjskiego muzułmanina, Adila Raya (który gra z resztą tytułową rolę). Ujawnił on, że inspiracją było dla niego jego własne dzieciństwo w Birmingham. Jego zdaniem serial jest szansą dla społeczności muzułmańskiej, żeby „śmiać się z samej siebie”.

Tymczasem rzecznik BBC oznajmił, że serial osiągnął wysoką oglądalność. Wspomniane 3,6 miliona widzów stanowiło 21,5% ogółu osób oglądających telewizję w godzinach wieczornych (emisja odbyła się o 22.35). Rzecznik dodał: Nowe seriale komediowe zawsze prowokują u widzów różne reakcje. Ich bohaterowie to postaci komediowe, które nie mają reprezentować ogółu społeczności.

Oprac. Veronica Franco
Źródła:
http://www.dailymail.co.uk/news/article-2194972/Citizen-Khan-provokes-200-complaints-BBC-accused-insulting-Muslims.html
http://www.youtube.com/watch?v=sJIllliDXUo&feature=related

 

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook