Obama: wojska opuszczą Irak do końca sierpnia

barack_obama-2
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama oświadczył, że wszystkie bojowe oddziały wojsk amerykańskich, zgodnie z planem, opuszczą Irak do końca sierpnia. Jego zdaniem, sytuacja w kraju pozwala na przekazanie kontroli nad bezpieczeństwem w ręce irackich wojsk rządowych i policji.


W przemówieniu wygłoszonym w poniedziałek do weteranów w Atlancie Obama nakreślił optymistyczny obraz sytuacji w Iraku.

– Jako kandydat na prezydenta obiecałem doprowadzić wojnę w Iraku w odpowiedzialny sposób do końca. Wkrótce po objęciu urzędu ogłosiłem nową strategię dla Iraku. Jasno oświadczyłem, że 31 sierpnia 2010 bojowa misja w Iraku się zakończy. I to właśnie robimy – jak obiecaliśmy, według planu – oświadczył Obama. W Iraku ma pozostać od września jeszcze około 50 tysięcy żołnierzy wsparcia, których zadaniem będzie szkolenie sił irackich i zapobieganie atakom terrorystycznym.

Zginęło 4 tys. żołnierzy

Prezydent podkreślił, że od objęcia przez niego władzy do 31 sierpnia liczba wojsk amerykańskich w Iraku zmniejszy się w sumie o 90 tysięcy. – Dzięki naszym staraniom w Iraku spadła skala przemocy. Umożliwia to zmianę charakteru naszej misji wojskowej z zadań bojowych na wspieranie i szkolenie irackich sił bezpieczeństwa. W wielu częściach kraju Irakijczycy przejęli już te zadania – przekonywał amerykański prezydent.

Wyraził też wdzięczność i uznanie dla żołnierzy – których w Iraku zginęło ponad 4000 – za ich poświęcenie w czasie wojny. – Ameryka musi złożyć hołd wszystkim tym, którzy służyli w Iraku – dodał.

Więcej na: tvn24.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook