O fryzjerce, co nie chciała klientki w hidżabie

Norweski sąd apelacyjny obniżył grzywnę fryzjerce, ukaranej za wyrzucenie z salonu muzułmanki.

Odwołanie od wyroku rozpatrywane było na początku stycznia. Wysokość grzywny zmniejszono z z 10 tys. do 7 tys. koron.

Merete Hodne została skazana na grzywnę we wrześniu, gdy odmówiła obsługi Malice Bayan w swoim zakładzie w Bryne, w południowo-zachodniej Norwegii, ponieważ muzułmanka przyszła w hidżabie.

Hodne została początkowo została ukarana mandatem, którego zapłaty odmówiła, traktując sprawę jako polityczną a nie religijną. Fryzjerka od lat poświęca się kampaniom przeciwko „mahometanizmowi w Europie”. We wrześniu sąd orzekł, że Hodne dopuściła się dyskryminacji 24-letniej muzułmanki odmawiając jej obsługi i zasądził karę pieniężną.

Kobiecie groziło dodatkowo pół roku pozbawienia wolności, jednak udało się jej uniknąć więzienia i złożyła apelację, podkreślając, że miała pełne prawo odmówić farbowania włosów Bayan. „Dla mnie hidżab to to samo co flaga ISIS. Hidżab to polityczny symbol” –  powiedziała Hodne gazecie 'Stavanger Aftenblad’.

Składając apelację fryzjerka stwierdziła, że sąd nadmierną wagę przyłożył do jej członkostwa w antyislamskiej organizacji; jej prawniczka twierdzi, że wyrok powinien zostać uchylony. „Wątpliwości sądu, czy Hodne odmówiła Bayan ze względów religijnych, czy też politycznych, powinny prowadzić do uniewinnienia. Wątpliwość powinna być rozstrzygnięta na korzyść mojej klientki” – powiedziała adwokat Linda Ellefsen Eide.

Przed sądem apelacyjnym pojawił się nowy świadek, którego nie było na wrześniowej rozprawie. Mężczyzna oświadczył, że słyszał jak grupa ludzi zachęca panią Bayan do odwiedzenia salonu. „Pięć albo sześć osób zgromadziło się w centrum Bryne i usłyszałem: 'Idź teraz do Hodne’. Zrozumiałem, że wszystko było zaplanowane w tym czasie i miejscu” – zeznał. To świadectwo wpłynęło na sąd apelacyjny, który w werdykcie stwierdził, że „pokrzywdzona celowo wybrała salon fryzjerski, żeby wybadać reakcję oskarżonej”.

Malika Bayan zdecydowanie temu zaprzecza, twierdzi, że wizyta w zakładzie nie była wcześniej planowana. Merete Hodne nie zdecydowała jeszcze czy zwróci się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, co zamierzała uczynić, jeśli sąd podtrzyma wyrok skazujący ją za dyskryminację religijną.

Qwerty, na podst. http://norwaytoday.info/news/merete-hodne-fined-high-court/

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign