Nowy cel ISIS: kraje muzułmańskie

Przerywając dziesięciomiesięczny okres milczenia rzecznik Państwa Islamskiego wezwał w niedzielę do ataków na sąsiednie kraje arabskie.

To zmiana od czasu, kiedy głównym celem pokonanego w Syrii ISIS miała być Europa i Ameryka Północna. W nagraniu przekazanym przez komunikator Telegram rzecznik terrorystów uznał liderów krajów islamskich za „apostatów”. Jego zdaniem nie ma różnicy czy będzie się walczyć przeciwko liderom Arabii Saudyjskiej, Egiptu, Iranu czy Palestyny, czy przeciwko „ich sojusznikom, amerykańskim Krzyżowcom, Rosjanom czy Europejczykom”.

Eksperci uważają, że niekoniecznie musi to być związane z celami strategicznymi grupy, a spowodowane jest jej osłabieniem i powrotem do przeprowadzania ataków regionalnych. (j)

źródło: New York Times

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Jan Wójcik

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Ciosy nożem za koszulkę z „Charlie Hebdo”

FGM coraz mniej islamskie

Prześladowcy krytykującej islam skazani