Niemiecka prokuratura bada sprawę uchodźcy-gwałciciela z ISIS

Po artykułach o Jazydce, która spotkała żyjącego w Niemczech jako uchodźca swojego gwałciciela z Iraku, niemiecka prokuratura oświadczyła, że prowadzi w tej sprawie dochodzenie, ale nie ma wystarczających informacji, żeby znaleźć podejrzanego, a Jazydki nie może przesłuchać.

Jazydka, należąca do znienawidzonej przez ISIS mniejszości religijnej z Iraku, trafiła do Niemiec w 2015 roku ramach specjalnego programu pomocy dla ofiar seksualnego niewolnictwa ISIS. W lutym 2018 poinformowała policję, że dwukrotnie spotkała jednego ze swoich gwałcicieli z ISIS, który w Iraku był jej właścicielem przez 10 tygodni ale policja stwierdziła, że nic nie jest w stanie zrobić i dała jej numer telefonu, na który miałaby dzwonić, gdyby gwałciciel ją prześladował.

Policja twierdzi obecnie, że w marcu rozpoczęła postępowanie w tej sprawie, a a czerwcu przekazała dochodzenie do prokuratury. Jazydka w międzyczasie wyjechała i żyje wraz z rodziną w obozie uchodźców w irackim Kurdystanie, ponieważ w Niemczech nie czuła się bezpieczna po spotkaniu z gwałcicielem. Niemiecka prokuratura i policja nie są podobno w stanie prowadzić śledztwa bez dodatkowych zeznań Jazydki, bo informacje które przekazała były niekompletne, a nie mogą jej przesłuchać, bo nie ma jej w kraju. Gwałciciel-uchodźca najprawdopodobniej nadal pozostaje w Niemczech. (g)

Źródło: dw.com

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom

Pakistan pogrąża się w islamskim fanatyzmie