ISIS przygotowuje wielką falę migrantów

Uciekający z Syrii terroryści Państwa Islamskiego prowadzą działania, które mają wywołać kryzys w Sahelu. Poinformował o tym szef Programu Żywnościowego ONZ David Beasley.

Jak podaje „The Guardian”, szef agendy ONZ ostrzegł, że dowódcy ISIS spiskują z grupami ekstremistów w Afryce, żeby wytworzyć i zinfiltrować nową falę migracji skierowaną do  Europy. Beasley, były gubernator Południowej Karoliny, wzywa Europę, żeby uaktywniła się wobec strategii islamistów, którzy chcą użyć braku żywności jako narzędzia zarówno rekrutacji, jak i wypchnięcia milionów Afrykanów w kierunku naszego kontynentu.

„Staniecie wobec tego samego mechanizmu, który miał miejsce przed laty (2014/2015 przyp. red.), tylko że tym razem będzie większa infiltracja migrantów przez ISIS i inne ekstremistyczne ugrupowania”, powiedział Beasley w Brukseli.

ONZ obserwuje tworzenie się partnerstwa ISIS, Boko Haram i Al-Kaidy, które dzielą między sobą terytorium i zasoby, by doprowadzić do destabilizacji regionu. „Jeżeli myślicie, że mieliście problem z dwudziestomilionową Syrią z powodu destabilizacji i konfliktu, które skutkowały migracją, to poczekajcie aż pięćsetmilionowy szerszy region Sahelu zostanie bardziej zdestabilizowany” – ostrzegł polityk.

Jego agencja już zwiększa swój budżet. W tym roku otrzyma od Białego Domu 3 miliardy dolarów, w porównaniu do 1,9 miliarda w 2016 roku. By zmierzyć się ze spodziewanym na Sahelu kryzysem agencja obcina nawet finansowanie dla głodujących w Korei Północnej.

Ta strategia terrorystów to nie nowość. Beasley przytacza swoje rozmowy z kobietami w Syrii, których mężowie dołączali do Państwa Islamskiego, żeby uratować rodzinę od głodu.

* * *

W tym kontekście przypomnijmy, że w roku 2015, na samym początku kryzysu imigracyjnego, Euroislam.pl informował o zagrożeniu migracją i o tym, jak terroryści będą próbowali to wykorzystać. Wiadomości te pochodziły od włoskiego wywiadu, jednak spotkały się z ostrą reakcją polskich mediów i władz. Oskarżano nas o podsycanie strachu, a pełnomocnik rządu Platformy Obywatelskiej do spraw równego traktowania, Małgorzata Fuszara, skierowała przeciwko stowarzyszeniu prowadzącemu portal sprawę do Prokuratury Generalnej.

Na podst. The Guardian

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Francja chce deportować imama ekstremistę

Indie: coraz więcej osób odchodzi od islamu

Polska deportuje Irakijczyka, aktywiści alarmują, że grozi mu śmierć