Niemieckie rządzące elity rozmijają się ze swoim społeczeństwem w sprawie Turcji

Ponad dwie trzecie ankietowanych Niemców chce natychmiastowego zamrożenia finansowej pomocy dla Turcji, informują wyniki niedzielnego sondażu.

Większość Niemców uważa, że Unia Europejska powinna rozwiązać z Turcja umowę, w myśl której Turcja ma powstrzymywać napływ imigrantów do Grecji w zamian za wsparcie finansowe i ruch bezwizowy dla Turków. Chcą także natychmiastowego zakończenia rozmów akcesyjnych Turcji do UE.

Sondaż przeprowadzony dla wysokonakładowego Bill am Sonntag pokazuje, że 52% ankietowanych jest przeciwko umowie z Turcją, która poparcie znalazła tylko wśród 35% społeczeństwa. Co wiecej 62% chce natychmiastowego zatrzymania wpłat dla Turcji, a 66% zakończenia rozmów akcesyjnych. Sondaż przeprowadzono na pół tysiącu ankietowanych.

Tymczasem minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu twierdzi, że jeżeli UE do jesieni nie wprowadzi ruchu bezwizowego, sama Turcja wycofa się z powstrzymywania imigrantów.

W piątek austriacki kanclerz Christian Kern naciskał, by blok państw unijnych zatrzymał negocjacje akcesyjne z Turcją, rozpoczęte w 2004 roku. Zostało to przez tureckie władze skandalicznie skomentowane: „Spie…, niewierny. UE rozpada się. NATO jest niczym bez Turcji”. Mimo tego niemiecki minister spraw zagranicznych powstrzymał Austrię twierdząc, że blok musi szerzej przeanalizować ramy współpracy z Turcją w tych niespokojnych czasach. Także szef Urzędu Kanclerza Federalnego Peter Altmaier uważa, że „nie ma Planu B” dla umowy migracyjnej. (j)

źródło: news.trust.org

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Bitwa o wolność słowa przegrana na własne życzenie

Indie: światowa awantura o hadis [Opinia]

Film o islamie znika z brytyjskich kin