Nie ujawniaj religii, unikaj patriotyzmu

| 12 komentarzy|
image_pdfimage_print

Prezentujemy, z niewielkimi skrótami, wytyczne dla dziennikarzy, sporządzone przez norweski związek zawodowy dziennikarzy, NJL.

Free-media

Staraj się operować słowami i wyrażeniami, które oddają właściwy i precyzyjny obraz społeczeństwa norweskiego. Unikaj używania języka, który tworzy niepotrzebne różnice między grupami etnicznymi.

Pisząc o imigrantach, należy unikać uogólnień – to tylko wzmocni negatywne stereotypy dotyczące ludzi pochodzenia nie-norweskiego. Pisząc o społeczeństwie wielokulturowym, należy skupić się na zwyczajnych imigrantach i ich doświadczeniach w codziennym życiu w Norwegii.

Nigdy nie ujawniaj religii, przynależności etnicznej czy kultury danej osoby, jeśli nie jest to ściśle związane z tematem. Należy zachować ostrożność względem takich informacji, zwłaszcza pisząc o incydentach związanych z przestępczością.

Zawsze należy sprawdzić fakty i statystyki, jednak być ostrożnym z tymi ostatnimi. Statystyki  mogą wzmocnić negatywne stereotypy dotyczące mniejszości etnicznych.

Można pisać o negatywnych incydentach, w które zaangażowani są imigranci, jednakże należy unikać stronniczości, która może przysporzyć złej sławy całej populacji imigracyjnej. Należy dotrzeć do jak największej ilości źródeł informacji wśród imigrantów. To daje szerszą perspektywę podczas pisania artykułów z nimi związanych.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Staraj się unikać patriotycznej retoryki w dziennikarstwie sportowym. Powoduje to  pojawienie się negatywnych stereotypów. Zamiast tego należy skupić się na udziale obcokrajowców w sportach norweskich.

Unikaj doniesień dotyczących nadużyć rasowych. Zawsze dwukrotnie sprawdzaj informacje i oskarżenia pochodzące od rasistowskich organizacji oraz staraj się uzyskać informacje, które będą przeciwdziałać rasistowskiej propagandzie.

Należy trzymać się z dala od politycznej retoryki, która potęguje fobię imigracyjną oraz zwiększa wrogość wobec imigrantów. Unikaj pisania artykułów, które wzmagają wrogość pomiędzy Norwegami a imigrantami.

Staraj się opisywać jak imigranci doświadczają dyskryminacji, rasizmu i fobii imigracyjnej oraz  ukazać, jak te zjawiska wpływają na ich życie.

Tłumaczenie KM
Źródło: http://someofmyessays.blogspot.com/2012/10/the-undesirable-consequences-of.html

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook