Nazistowskie źródła islamskiego fundamentalizmu i antysemityzmu

nazi_propaganda_jpg_150x1000_upscale_q85
| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

W swojej najnowszej publikacji Jeffrey Herf, profesor historii Uniwersytetu w Maryland dowodzi wpływu nazizmu na antysemickie poglądy propagowane współcześnie na Bliskim Wschodzie. Podczas swoich badań dotarł do przeszło 6000 audycji radiowych, stworzonych na zlecenie ministra Josefa Goebbelsa i wyemitowanych w świecie arabskim w latach 1939-1945.

nazi_propaganda_jpg_150x1000_upscale_q85
J.Herf : Nazistowska propaganda w świecie arabskim

J.Herf wywodzi korzenie islamskiego fundamentalizmu od audycji radiowych Adolfa Hitlera nadawanych na całym świecie podczas II wojny światowej. – Jedyną nadzieją uratowania świata przed zagładą, jest zniszczenie Żydów zanim oni zniszczą nas! – powiedział Hitler w 1942, w jednej z audycji nadanych na Bliskim Wschodzie. Prowokując antysemityzm wzrastający wówczas w Egipcie, obwieszczał: – Wielu Żydów, żyjących w Egipcie, także Polaków, Greków, Armeńczyków i Francuzów posiada broń i amunicje. Niektórzy Żydzi z Kairu zwrócili się nawet do brytyjskich władz o ustawienie broni na dachach ich domów.

Obecność nazistowskiej propagandy w świecie islamu przez długi czas była nieznana, aż do momentu, kiedy wykazał ją brytyjski uczony dowodząc jej wpływu na dalszy rozwój niepokojów na Bliskim Wschodzie. – Konflikt pomiędzy Izraelem a Palestyńczykami zakończyłby się dawno temu, gdyby nie bezkompromisowa, mająca swoje źródło w religii, nienawiść do Żydów głoszona przez nazistowską propagandę i wykorzystywana po wojnie przez islamistów – mówi Jeffrey Herf w książce „Nazi Propaganda for the Arab World”.

J. Herf udowadnia też, że proponowany przez nazistów pogląd, odwoływał się do ukrytych uprzedzeń. – Islamski fundamentalizm, jak i europejski totalitaryzm XX wieku, był mieszanką bardzo starych i nowoczesnych poglądów. Był to produkt różnych tubylczych nurtów z historii Islamu związanych z nienawiścią do demokracji, liberalizmu i Żydów będących jednocześnie podstawą narodowego socjalizmu. J.Herf dotarł do 6,000 audycji propagandowych, stworzonych na zlecenie ministra Josefa Goebbelsa i wyemitowanych w świecie arabskim w latach 1939-1945. Stenogramy audycji wykonała podczas wojny amerykańska ambasada w Kairze. Przechowywano je od 1977 roku w Waszyngtonie, ale dopiero dwa lata temu J. Herf stał się pierwszym uczonym, któremu udostępniono te materiały. – Naziści korzystając z wysokiego analfabetyzmu świata muzułmańskiego tamtych czasów, by siać propagandę posługiwali się na audycjami radiowymi. Chociaż właścicieli radia było niewielu, to rozbrzmiewało ono w kawiarniach i na bazarach gromadząc tłumy słuchaczy.

– Ta agitacja pokazuje nowy istotny rozdział w historii wojny – mówi J. Herf. – Pochodząca z Berlina propaganda w języku arabskim, stanowi znaczący rozdział także w długiej historii radykalnego arabskiego nacjonalizmu i wojowniczego islamu.”

Tłum. J.A. na podst. Daily Telegraph

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook