Wiadomość

Nastolatek planował zamachy na meczety

Kadr z filmu kampanii przeciwdziałania radykalizacji "Act Early" (zdj. gov.co.uk)
Kadr z filmu kampanii przeciwdziałania radykalizacji "Act Early" (zdj. gov.co.uk)

17-latek, który chciał „strzelać do meczetów” i zabić dziesięć tysięcy osób, został poddany nakazowi resocjalizacji.

Nastolatek z Wiltshire został uznany winnym posiadania materiałów, które mogły być pomocne dla osoby przygotowującej lub popełniającej akt terroryzmu. Sąd nakazał mu dwa lata resocjalizacji przy Sądzie dla Młodzieży w Southampton oraz 22 funtów opłat sądowych.

Do aresztowania chłopca doszło w czerwcu ubiegłego roku po tym, jak pisał „liczne rasistowskie komentarze” na forach społecznościowych. Na policję zgłosiły go osoby czytające te komentarze, w których między innymi oznajmiał, że „chce zabijać muzułmanów 'strzelając do meczetu'”, poinformowała policja antyterrorystyczna.

W trakcie przeszukania mieszkania funkcjonariusze odkryli ręcznie pisaną notatkę pod tytułem „Wielki Plan”. Jak podaje rzecznik policji zawierała ona „szczegóły, jak zbudować bombę, listę lokalizacji i osób, które były uważane za potencjalne cele i intencję zabicia ponad 10 000 ludzi”.

Jak informuje policja, w ostatnich latach rośnie liczba osób o poglądach skrajnie prawicowych w dochodzeniach w sprawie terroryzmu. Policja pochwaliła osoby, które zaufały swoim instynktom i zgłosiły nastolatka na specjalną linię dla przestępstw antyterrorystycznych.

Chociaż nieletni nie prowadził zaawansowanych przygotowań do popełnienia przestępstwa, to kara może wydawać się niska. Środowiska związane z fundamentalizmem islamskim wykorzystują ją do przedstawiania tego jako dyskryminacji wobec muzułmanów. Strona islam21c.com, prowadzona przez salafitów, w tytule informacji na ten temat skupia się tylko na kosztach sądowych, a w treści krytykuje fakt, że chłopak nie został umieszczony w ośrodku zamkniętym.

Paradoksem jest, że środowisko związane z islam21c próbowało środkami prawnymi zatrzymać program Prevent, który poświęcony jest właśnie procesom deradykalizacji osób zbliżających się do kręgów terrorystycznych. Założyciel strony dr Haitham al-Haddad sam mógłby być określony mianem ekstremisty, będąc autorem takich wypowiedzi jak usprawiedliwianie kary śmierci dla apostatów.

〉 Przeczytaj komentarz fundacji Security for Freedom, o zagrożeniu ekstremizmem ze strony skrajnej prawicy i islamizmu w Wielkiej Brytanii

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign