Muzułmańskie uczennice muszą chodzić na basen

Girl
| 10 komentarzy|
image_pdfimage_print

Niemiecki sąd postanowił, że muzułmańskie dziewczęta muszą brać udział w zajęciach pływania razem z chłopcami.

Orzeczenie wydane w ubiegłym tygodniu przez federalny sąd administracyjny w Lipsku, to wyraźny sygnał, że państwo przedkłada konstytucyjny obowiązek kształcenia dzieci ponad zwyczaje i praktyki wyznawców poszczególnych religii.

Kanclerz Angela Merkel i jej centroprawicowy rząd dążyli do porozumienia z przedstawicielami około czteromilionowej mniejszości muzułmańskiej podkreślając jednocześnie, że oni również muszą włożyć wysiłek w integrację, poprzez naukę języka niemieckiego.

Sąd oświadczył, że dziewczęta nie mogą być zwalniane z lekcji pływania, o ile pozwoli się im zakładać tzw. „burkini”, strój kąpielowy zakrywający całe ciało oprócz twarzy, dłoni i stóp.

Przyczyną do dyskusji była sprawa muzułmanki marokańskiego pochodzenia w zachodniej Hesji. Gdy miała 11 lat, jej rodzice usiłowali uniemożliwić jej uczęszczanie na lekcje pływania z chłopcami. Powód nie był w stanie dowieść, że udział w koedukacyjnych lekcjach pływania w burkini stanowi naruszenie muzułmańskiego kodeksu w kwestii ubioru, oznajmił sąd. Pozew został już wcześniej dwukrotnie odrzucony przez sądy niższych instancji.

GirlPrawnik dziewczynki twierdził jednak, że zawstydza ją także widok chłopców w kąpielówkach. Koran nie tylko zabrania bycia widzianym przez innych w skąpej odzieży; ona nie powinna również oglądać chłopców i dziewcząt w strojach kąpielowych, powiedział adwokat Klaus Meissner.

Niemieckie grupy muzułmańskie nie protestują jednak przeciwko burkini. Z naszego punktu widzenia strój kąpielowy okrywający całe ciało jest stosowny i dozwolony przez islam. Powinno się jednak szanować swobodę sumienia i wyznania, powiedział w niemieckim radio Aiman Mazyek, przewodniczący Niemieckiej Rady Muzułmańskiej.

Podobne dyskusje mają miejsce w wielu innych krajach Europy Zachodniej. W bezkompromisowo świeckiej Francji, gdzie religijne symbole takie jak muzułmański ubiór, żydowskie mycki czy duże chrześcijańskie krzyże są zabronione w państwowych szkołach, niektóre z publicznych pływalni zabroniły kąpieli w burkini.

Tłumaczenie Gekon

Za NBC News, 12.09.2013 http://worldnews.nbcnews.com/_news/2013/09/11/20440979-german-court-rules-muslim-girls-must-join-swim-classes?lite

 

 

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze