Muzułmański dentysta dyskryminuje pacjentów

| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Radykalny muzułmański dentysta odmówił przyjmowania pacjentów niestosujących się do islamskich wymogów odnośnie ubioru.
Lekarz może zostać pozbawiony licencji za odmowę zajmowania się pacjentami nienoszącymi tradycyjnych islamskich strojów.

omer-buttDoktor Omer Butt z Prestwich (Great Manchester) nakazał pacjentkom założenie chusty, a mężczyznom zdjęcie złotej biżuterii, zanim pozwolił im usiąść na fotelu dentystycznym. Trzymał nawet w gabinecie pudełko z hidżabami, żeby pożyczać je kobietom nie mającym swoich, a chcącym skorzystać z jego usług. Butt wymuszał stosowanie się do wymogów religijnego ubioru mimo tego, że wcześniej był ostrzegany przez Radę Stomatologiczną (General Dental Council) z powodu tych samych praktyk.

Dentysta nakazał dwóm kobietom założenie chust, zanim zgodził się przyjąć je i ich rodziny. Jedna kobieta zmuszona była opuścić klinikę z bólem zęba, ponieważ odmowiła założenia chusty. Druga z pacjentek chustę co prawda przywdziała, lecz była oburzona, gdy Butt zapytał jej syna czy się modlił.

Komisja Etyki Zawodowej uznała, że Butt, próbował również wymuszać zasady religijnego islamskiego ubioru na pacjentach muzułmanach podczas pracy w klinice Unsworth Smile w Bury, w okresie między kwietniem 2005 a czerwcem 2007 roku. Komisja tak uzasadniła swój werdykt: Uważa się pan przede wszystkim za muzułmanina, dopiero potem za dentystę. Nie ulega wątpliwości, że używał pan swojej pozycji zawodowej dentysty, żeby wywierać wpływ na pacjentów w sprawach nie mających nic wspolnego z ich zdrowiem. Wyjaśnił pan, że jego działania były motywowane wymogami religijnymi i moralnymi. Przyznał pan, że zaoferował nagrody dla niektórych pacjentów, którzy zgodzili się przywdziać religijny ubiór. Pańskie postępowanie jest postępowaniem kogoś, kto usiłuje zmusić innych do określonego sposobu ubierania się. Przekroczył pan granice prósb czy sugestii.

Do komisji dotarły również sygnały o tym, że dentysta, który jest starszym bratem ekstremisty Hassana Butta, umieścił w gabinecie napisy, nakazujące nakrycie głowy kobietom oraz przestrzeganie przez muzułmanów religijnego prawa. Być może nie każda osoba się do nich dostosowała i być może nie każdej odmówił pan zabiegu, niemniej jednak jako dowód wystarcza nam to, że była to ogólna reguła, którą usiłował pan narzucić wszystkim muzułmańskim pacjentom. – stwierdza dalej werdykt.

Komisja etyki rozważy w najbliższych dniach czy postępowanie doktora Butt będzie miało wpływ na jego licencję dentysty i jakie kary ewentualnie zostaną zastosowane.Butt stanął przed komisją już po raz drugi. Za pierwszym razem, we wrześniu 2007 roku, otrzymał upomnienie za podobne praktyki: dyskryminację pacjentek, które nie nosiły wymaganych przez islam strojów.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Tłum. Nina N. Miller autorka bloga Notatki na mankietach

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook