Muzułmańska odsiecz dla policji Nowego Jorku

Dzisiaj (poniedziałek, 5 marca) odbędzie się w siedzibie nowojorskiej policji, NYPD, przy 1 Police Plaza w Nowym Jorku, konferencja prasowa zorganizowana przez American Islamic Leadership Coalition (AILC). Przedstawiciele różnych umiarkowanych muzułmańskich organizacji w USA pragną na niej wystąpić z wyrazami poparcia dla działań NYPD w sferze zwalczania terroryzmu.

Pod koniec stycznia radykalne grupy islamistyczne, takie jak Islamic Society of North America (ISNA) i Council of American-Islamic Relations (CAIR), wystąpiły z agresywną krytyką pod adresem nowojorskiej policji, za pokazywanie funkcjonariuszom w ramach szkoleń filmu „Trzeci dżihad”. Ten film z 2008 roku przedstawia odnaleziony jakoby przez CIA dokument, z którego wynika, że islamistyczne organizacje terrorystyczne planują zniszczenie USA od wewnątrz. Bohaterem filmu jest Zuhdi Jasser, przewodniczący American Islamic Forum for Democracy (AIFD), który postanawia ukazać zagrożenia związane z radykalnym islamem i terroryzmem. Jasser, praktykujący muzułmanin, został nazwany przez radykalne środowiska islamistyczne „islamofobem”. Domagano się także dymisji szefa NYPD Raya Kelly’ego, ponieważ udzielił w filmie półminutowego wywiadu.

Ostatnio NYPD znalazła się z kolei w ogniu krytyki za monitorowanie stron www muzułmańskich stowarzyszeń studenckich. Wywiadowcy nowojorskiej policji odwiedzali strony internetowe, blogi oraz fora tych organizacji na Yale i innych uniwersytetach. Zdaniem rektora Yale, Richarda Levina taka inwigilacja jest „sprzeczna z wartościami” uniwersytetu i Stanów Zjednoczonych. Wśród atakujących nie zabrakło CAIR i lewicowej Civil Rights Coalition.

Jak piszą organizatorzy konferencji, debata publiczna na temat zwalczania terroryzmu i relacji pomiędzy policją i muzułmanami, została zdominowana przez pogląd, że muzułmanie czują, iż są „na celowniku”, a materiały szkoleniowe policji, a także FBI są islamofobiczne. Wielu muzułmanów nie zgadza się jednak z tym poglądem i uważa, że radykalne organizacje islamistyczne nie reprezentują ich poglądów. Takie głosy jednak nie przebijają się do opinii publicznej, zdominowanej przez politycznie poprawne media (na czele ataków na Zuhdi Jassera znalazł się m.in. „The New York Times”). Muzułmanie związani z AILC są zdania, że najlepszą metodą zwalczania terroryzmu jest „identyfikacja jego pierwotnych przyczyn i zdecydowana z nimi konfrontacja”.

Udział w konferencji, oprócz Zuhdi Jassera, zapowiedzieli między innymi Tarek Fatah z Muslim Canadian Congress, Manda Zand Ervin z Alliance for Iranian Women i senator Peter King, szef Komitetu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Kongresu USA.

Oprac. PJ, na podst. http://americanislamicleadership.org/

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign