Do fińskiej policji tylko bez hidżabu

| 6 komentarzy|
image_pdfimage_print

Muzułmanka usiłowała nakłonić rząd Finlandii, żeby uznał islamskie chusty za element policyjnego munduru, co „sprzyjałoby integracji tej mniejszości w społeczeństwie”.

“Chcę być częścią społeczeństwa, ale ono mnie nie chce”, twierdzi 38-letnia muzułmanka, która nie została przyjęta do fińskiej policji. “Wygląda na to, że w tworzeniu społeczeństwa akceptowane są pewne określone normy i stanowiska pracy, gdzie kobiety w chustach „ukrywa” się przed społeczeństwem”. Marzenie muzułmanki o wstąpieniu do fińskiej policji legło w gruzach po tym, gdy nie zdołała przekonać urzędników do swojego stroju. Gdy zapytano ją o to, jak by zareagowała, gdyby nie pozwolono jej nosić chusty w czasie pracy, zasugerowała kompromisowe rozwiązanie, które byłoby “dopasowane do policyjnego munduru”.

Jej propozycja została jednak odrzucona. “Według prowadzącego rozmowę kwalifikacyjną, kwestie te nie podlegają negocjacji, a ja nie zostałam przyjęta do szkoły policyjnej”, stwierdziła kobieta. “Zawsze chciałam wstąpić do policji, ale zmuszono mnie, bym porzuciła swoje marzenia. Chusta to moja tożsamość i religia. Nie mogę z niej zrezygnować w czasie pracy”.

W przeciwieństwie do Finów, Szwedzi pozwalają służyć w policji muzułmankom w chustach. “Chusta, turban czy żydowska jarmułka są dozwolone, ponieważ policja chce w swoich szeregach funkcjonariuszy z różnych kręgów kulturowych”, powiedziała Carolina Ekéus ze szwedzkiej policji.

To nie pierwsza sprawa, która wywołuje w Finlandii debaty na temat stroju religijnego. Wcześniej helsiński sąd nałożył kary finansowe na menadżerów sklepu odzieżowego za dyskryminowanie ubranej w chustę muzułmańskiej pracownicy.

“Fińska policja potrzebuje muzułmanek w chustach”, dodaje muzułmanka, której podanie zostało odrzucone. “Potrafiłabym lepiej rozwiązać problemy imigrantów. Mogłabym szkolić policjantów w zakresie problemów religijnych i kulturowych”.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Według fińskiej akademii policyjnej, istnieje zapotrzebowanie na funkcjonariuszy z różnych kręgów religijnych i etnicznych. “Ich pozyskiwanie stanowi element naszej strategii rekrutacyjnej”, powiedziała Lotta Parjanen z akademii. “Zależy nam na większym zróżnicowaniu policji”.

Fińska policjantka w huścieMimo takich opinii, Krajowy Zarząd Policji wydał oświadczenie, że symbole religijne noszone w czasie pracy są “odbierane negatywnie”. Zarząd stwierdził, że chusty naruszyłyby bezstronność i wiarygodność policji. Zezwolenie na zakrywanie głowy mogłoby prowadzić do dalszych roszczeń w zakresie praw religijnych, na przykład prawa do przerwy na modlitwę.

Urzędnicy państwowi i przywódcy polityczni podzielają ten pogląd, wzywając do utrzymania zasad policyjnych zakazujących stosowania hidżabu. “Bardzo ważne, żeby policja reprezentowała oficjalną władzę, a nie określone przekonania religijne”, stwierdziła liderka chrześcijańskich demokratów Päivi Maria Räsänen, która jest ministrem spraw wewnętrznych. “Jeśli policja zostaje wezwana do rozwiązania konfliktu, w który zaangażowane są strony o różnych poglądach ideologicznych, wówczas oficjalny mundur świadczy o bezstronności policji. Jestem przekonana, że w takiej sytuacji można zrezygnować z chusty”, powiedziała Räsänen, radząc tym, którzy czują się dyskryminowani, żeby złożyli oficjalną skargę.

W liczącej 5,2 miliona mieszkańców Finlandii mieszka od 40 do 45 tysięcy muzułmanów.

Tłumaczenie cc Syty

http://www.onislam.net/english/news/europe/470939-finnish-muslims-want-police-hijab.html

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook