Muzułmanki będą pływać osobno

0002p53z
| 22 komentarzy|
image_pdfimage_print

Firma Brio wprowadziła „zajęcia dla wstydliwych”, dla kobiet, którym zależy na ćwiczeniach fizycznych, ale nie akceptują pływania w koedukacyjnym basenie.

Zajęcia adresowane są wyłącznie do kobiet, które nie chciały korzystać z basenów publicznych ze względu na przekonania religijne lub też czuły się zakłopotane pływaniem w tym samym basenie, co mężczyźni. Kierownik ośrodka rekreacyjnego Brio Jon Kelly oraz pracownica Centrum Równości, Linda Lee-Parker, wpadli na pomysł „zajęć dla wstydliwych” po spotkaniu z Tureckim Stowarzyszeniem Kobiet z Ellesmere Port.

„Kobiety chciały nauczyć się pływać, ale nie mogły korzystać z naszych obiektów ze względów religijnych, zakazującym im przebywania wśród mężczyzn, gdy nie są w pełni okryte” – powiedział Kelly. „Udało nam się wymyślić rozwiązanie. Pomogliśmy również w znalezieniu specjalnego stroju pływackiego, nazywanego burkini, który całkowicie, od stóp do głów, zakrywa ciało”. Ponadto Brio dopasowało zasłony do okien wokół basenu w celu zapewnienia dodatkowego odosobnienia w czasie sesji. Zapewnili również żeński personel.

Fatma Huyuk Goker, której rodzina mieszka w Ellesmere Port od 25 lat, powiedziała, że jest bardzo zadowolona ze stworzenia zajęć, które odbywają się w piątek od 9 do 10 rano. „Według islamskiego zwyczaju mężczyźni i kobiety powinni pływać osobno. Moje przekonania religijne również oznaczają, że wolę być w pełni zakryta, gdy jestem w obecności mężczyzny, który nie jest moim mężem. Nie wszystkie muzułmanki czują to samo, bo nie każdy muzułmanin postępuje zgodnie z literą Koranu. Tak jak nie każdy chrześcijanin w pełni podąża za naukami Biblii. Ale to moje przekonania i mieliśmy wiele tureckich kobiet w stowarzyszeniu, które czuły to samo. Chciały się nauczyć pływać, ale nie mogły, ponieważ miejsca nie były właściwe. Teraz zakupiłyśmy 20 burkini i jesteśmy naprawdę zadowolone z zajęć. Kostiumy są z tego samego materiału co normalny strój kąpielowy, więc kwestie zdrowia i bezpieczeństwa są zachowane, aczkolwiek wszystkie wyglądamy jak pingwiny!. Mamy nadzieję, że zajęcia stanę się popularne wśród wielu kobiet, czy są to inne muzułmanki, które napotkały te same problemy jak my, czy brytyjskie kobiety, które z różnych powodów krępują się swoich ciał” – powiedziała Goker.

Dwudziestopięcioletnia Emel Huyuk, która ma dwoje małych dzieci, ma nadzieję, że sesje pływania stworzą więcej możliwości spędzania wolnego czasu dla jej rodziny. „Nie mogę się doczekać, kiedy zabiorę moje dzieci na basen. Wiele brytyjskich kobiet w moim wieku potrafi pływać, więc mam trochę do nadrobienia” – powiedziała.

Kobiety mają również nadzieję, że Brio zadba o rozszerzenie „Klasy dla wstydliwych” w innych miejscach, takich jak siłownia czy zajęcia fitness.(p)

 

Tłumaczenie Gall A. na podstawie http://www.ellesmereportpioneer.co.uk

 

 

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze