Muzułmanie podpalili kościół w Egipcie

images[9]
| 8 komentarzy|
image_pdfimage_print

Muzułmanie w wiosce Sarsena (103 km od Kairu) podpalili kościół św. Jerzego i obrzucili go kamieniami, niszcząc kopułę. Złamali również krzyż na szczycie kopuły, zdemolowali część wnętrza budynku oraz zbezcześcili i zniszczyli ikony.

Za atakiem stoją salafici, którzy podjudzili wieśniaków do napaści na kościół, tłumacząc, że „bezprawnie sąsiaduje z muzułmanami mieszkającymi obok niego, a zatem musi być przeniesiony”. Zażdali przeniesienia świątyni z dala od muzułmańskich domów i nie pozwalają proboszczowi Domadiosowi wejść do kościoła. Muzułmanie zażądali także, aby kościół nie używał niewielkiej działki, na której mieści się przedszkole. Świadkiem wszystkich wydarzeń była policja, nie zrobiła jednak nic dla powstrzymania ataku.

images[9]Kościół służy blisko 200 koptyjskim rodzinom. Trzy miesiące temu muzułmanie zrobili duży otwór w ścianie, żeby monitorować działalność we wnętrzu.

Szef policji okręgu przybył do wsi i próbował pogodzić pastora i muzułmanów, jednak muzułmanie nie przyjęli żadnej propozycji i opuścili spotkanie. Niedługo potem, w obecności policji, kilkuset muzułmanów obrzuciło kościół cegłami; policja nie zrobiła nic, by ich powstrzymać. Tłum wspiął się na kopułę kościoła i zaczął go niszczyć i palić. Kopuła osunęła się do płonącego budynku i spowodowała poważne szkody. Jednak napastnicy rzucając kamieniami w kościół zniszczyli zbiornik wody na dachu, który spadł do budynku i pomógł ugasić pożar. Muzułmanie użyli cegieł z kopuły oraz krzyża i obrzucili nimi ołtarz, niszcząc wszystkie ikony świętych. Próbowali pobić ojca Domadiosa i zaatakowali go kamieniami. Udało mu się jednak uratować dzięki pomocy muzułmańskiej rodziny, która wywiozła go z dala od wsi w swoim samochodzie.

Wszystko to miało miejsce w obecności szefa policji, poinformował koptyjski działacz Nader Shoukry. W końcu policja przekonała muzułmanów, żeby przerwali natarcie i opuścili miejsce, kiedy znaczna część kościoła została zniszczona. Według Nadera Shoukry’ego, koptyjscy mieszkańcy kryją się w zamkniętych pomieszczeniach z obawy przed atakami. Sprawcy zdarzenia nie zostali aresztowani i sytuacja jest nadal niestabilna.

Tłumaczenie Agaxs

Źródło: http://www.aina.org/news/20130215203037.htm

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze